5 label whisky – wszystko, co warto o niej wiedzieć!

0
(0)

5 label whisky jest jedną z tych marek tego szlachetnego trunku, którą zna, a przynajmniej próbował niemal każdy z jego wielbicieli. Co ciekawe, alkohol ten nie ma żadnej wyjątkowo głębokiej historii ani tradycji, ale świetna reklama, dobry smak i cena sprawiają, że sięga się po nią naprawdę chętnie.

Najważniejsze informacje o 5 label whisky

Trunek produkowany jest przez francuski koncern, który zadbał o każdy detal jego promocji i reklamy. Ogromna skala dystrybucji tej whisky plasuje ją aktualnie na dziewiątym miejscu wśród najlepiej sprzedających się whisky na świecie. „Na świecie” użyliśmy tutaj nie bez powodu: można ją obecnie kupić w stałej dostępności w ponad stu państwach w niemal każdym zakątku naszego globu. Popularność marki, mimo, że sam tworzący ją koncern jest stosunkowo młody, zaskakuje skalą i rozmachem. W ostatnich latach moce przerobowe destylarni, w której tworzona jest whisky zwiększono do 3,3 miliona litrów rocznie, co wyraźnie wskazuje że zainteresowanie tą whisky i jej przyszła, jeszcze większa ekspansja na świecie, wydają się oczywiste.

Prestiżowe nagrody: m.in. International Spirits Competition w San Franscisco. To najbardziej rozpoznawalna konkurencja pozwalająca fanom dostrzec ciekawe w smaku i niebanalne w aromacie whisy, i 5 label właśnie na takim konkursie zwyciężyła. Ma na koncie również inne, mniej prestiżowe nagrody, ale ISC jest zdecydowanie najważniejszą.

Smak:

  • Oko zdecydowanie złote
  • Nos kremowy, słodki, delikatny chociaż jak podkreślają specjaliści, nieszczególnie lotny
  • Język słodki i zarazem oleisty, ciekawy
  • Finisz – tu wyczuwa się przyjemną nutę czekolady, słodkości, odrobinę pieprznego alkoholu zestawionego z owocami
  • ABV: 40%

Z czym pić?

Zdecydowanie dobrze smakuje w wersji klasycznej (whisky i lód lub whisky i woda), ale dla większości wielbicieli trunku, z racji pochodzenia blendowego – idealnie wpasuje się pod drinka z colą czy stworzenie na jego bazie likieru barmańskiego, drinków z syropami owocowymi oraz napojów. Dobry pomysł na drinki: Old Fashioned, Whisky Sour, Irish coffee.

Ciekawostka: za cały proces blendowania 5 Label odpowiada w koncernie master blender Graham Coull, który jest również managerem destylarni Glen Moran.

Cena: w zależności od miejsca zakupu i okazji, na jaką się trafi, może się wahać od 34 złotych za pół litra do nawet pięćdziesięciu. Sieci organizują tu przeceny nieregularnie, dlatego przed zakupem warto sprawdzić kilka miejsc i zyskać nawet kilkanaście złotych mniej na butelce. Whisky sprzedawana jest zarówno osobno, jak i w bardzo eleganckich zestawach ze szklaneczkami.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł