Abs ćwiczenia – czym są, jak je robić i co dają?

0
(0)

Trening ABS (Abdominal Body System) obejmuje specyficzny rodzaj ćwiczeń, które mają wzmacniać i rzeźbić mięśnie brzucha. Wszystkie pozycje tego treningu opracowano tak, by aktywowały one do działania zarówno powierzchowne, jak i głębokie mięśnie brzucha, pozwalając na szybkie uzyskanie oczekiwanych efektów.

Kiedy sięgnąć po abs ćwiczenia?

Większość osób wprowadzających do swojego treningu ten typ aktywności chce zwykle jednego: pozbycia się brzuszka i ukształtowania na nim tzw. kaloryfera. Oczywiście, jest to możliwe, pod warunkiem spięcia sił i regularnego wykonywania konkretnych ćwiczeń. Początki nie będą łatwe, zwłaszcza jeśli na powierzchni brzucha odłożyło się nam naprawdę wiele, ale wg trenerów personalnych nic nie zadziała szybciej i bardziej efektywnie niż właśnie abs ćwiczenia. Jeśli do tego połączy się je z odpowiednią dietą: kaloryferek murowany!

Przykłady ćwiczeń ABS

  • Brzuszki proste, które zawsze są pozycją wyjściową. Zasada: po oderwaniu od podłoża głowy i łopatek utrzymujemy się w tej pozycji około sześciu sekund. Ilość powtórzeń zależna od formy: do 20 razy maksymalnie.
  • Rowerek – leżymy na podłożu, jak w przypadku brzuszków, unosimy stopy w górę i wykonujemy ruch przypominający pedałowanie. Czas: około minuty.
  • Energiczne przyciąganie kolan do klatki piersiowej, w dziesięciu powtórzeniach, jedno po drugim
  • Brzuszki wykonywane ze skrętem tułowia (angażują skośne mięśnie brzucha). Dziesięć razy jedna strona tułowia, potem tyle samo druga.
  • Świeca na plecach, z rękoma wyprostowanymi wzdłuż tułowia. Unosimy biodra do góry, ale tylko na tyle, żeby nie musieć sobie pomagać wypychaniem ich rękoma (to ważne!). W tej pozycji wytrzymujemy około sześć sekund, opuszczamy biodra i znów powtarzamy całość. Czas: nie musi być szybko, ale dobrze zachować powtórzenie ćwiczenia około dwadzieścia razy.

Na początek, przy pierwszym zetknięciu z ćwiczeniami ABS nie musimy tak zdecydowanie trzymać się liczby zakładanych powtórzeń. Ważne jest jednak to, żeby w kolejnych dniach dokładać ich ilość, aż do osiągnięcia wyszczególnionej wyżej liczby powtórzeń.

Jak często je robić? Dla uzyskania najlepszych efektów: przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu po osiem, max dziesięć minut, ale uwaga: nie robimy ich codziennie! Regeneracja mięśni brzucha po takiej serii jest równie ważna, co samo robienie treningu. 

Na koniec, pamiętamy, że trening tego rodzaju działa wyłącznie na mięśnie brzucha, nie angażuje innych partii mięśniowych, dlatego jeśli zależy nam na rozwoju całej sylwetki, to nie powinno się poprzestawać wyłącznie na nim.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł