Alfa Romeo Stelvio – prezentacja modelu

0
(0)

SUV klasy wyższej – nowe Stelvio

Alfa Romeo Stelvio reklamowana jest w materiałach prasowych producenta jako luksusowy SUV. Jest to oczywiście duża przesada, co w humorystyczny sposób potwierdza sama Alfa, chwaląc się niewiele później nagrodą zatytułowaną ,,Najlepszy SUV klasy średniej” oraz za najpiękniejszy design w kategorii „kompaktowy SUV”. Tak czy inaczej, Stelvio wpisuje się w gust klientów i wygląda bardzo elegancko, choć trudno mówić tu o ponadczasowości. 

Design wnętrza i wygląd zewnętrzny Alfy Romeo

Jak wspomnieliśmy nieco wyżej, Stelvio nie jest pojazdem przesadnie futurystycznym, daleko mu chociażby do świetnego designu znanego chociażby z Alfy Romeo 159 z… 2005 roku. Można wręcz odnieść wrażenie, iż jest to bezpośrednia kontynuacja języka projektowego modelu 156 po faceliftingu z okolic 2004 roku. Czy to złe posunięcie ze strony włoskich projektantów? Rewelacyjne wyniki sprzedaży w Polsce jednoznacznie udowadniają, że nie. Stelvio mocno odcina się od futurystycznych, kanciastych kształtów nowych pojazdów elektrycznych, bardzo wyraźnie zaznaczając swój indywidualny styl. Wewnątrz jest już niestety nieco bardziej zwyczajne. Brakuje tu charakterystycznych cech starszych Alf Romeo: konsoli środkowej zwróconej ku kierowcy, okrągłych wlotów powietrza i ciekawych zegarów. Wnętrze Stelvio może być wnętrzem jakiegokolwiek innego auta, gdyż składa się z tych samych, powtarzalnych elementów. 

Paleta jednostek napędowych

Alfa Romeo Stelvio charakteryzuje się małą, lecz bardzo ciekawą paletą silników spalinowych. Brakuje w niej chociażby hybryd, nawet tych najprostszych. W zamian za to producent oferuje… 2,2-litrowy silnik wysokoprężny. Bazowa jednostka benzynowa legitymuje się mocą 200 koni mechanicznych. Mocniejszy wariant wystrojony jest na 280 koni mechanicznych. Na samym szczycie znajduje się Stelvio z silnikiem V6 2.9 TwinTurbo o mocy 510 koni mechanicznych, znanym z modelu Giulia. 

Alfa Romeo Stelvio – najważniejszy model w gamie

Stelvio króluje w rankingach sprzedaży Alfy Romeo. Model ten doskonale odnajduje się w europejskim krajobrazie. Dodatkowa nuta nostalgii, wynikająca z lekko zachowawczego projektu nadwozia, bardzo zachwyciła mieszkańców Starego Kontynentu, także Polaków. W parze ze spokojnym designem idzie zrywność silników i sportowy charakter zawieszenia. Taka kombinacja łączy pozornie dwie sprzeczności, co jednoznacznie udowadnia, że włoscy konstruktorzy są w stanie połączyć wodę z ogniem, wszystko zamykając w eleganckiej, stalowej formie.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł