Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio – turbo SUV

0
(0)

Sportowy, luksusowy, włoski 

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio jest SUVem, który do czerwoności rozgrzewa społeczność miłośników motoryzacji. Silnik opracowany we współpracy z Ferrari (a w zasadzie przez inżynierów Ferrari, gdyż pochodzi niemal bezpośrednio z Ferrari California) to główna karta przetargowa Stelvio Quadrifoglio. Co bardzo ważne – nie jedyna. W porównaniu z Giulią Quadrifoglio, dysponującą tym samym silnikiem, lecz mniejszą masą własną, Stelvio może pochwalić się bardzo przydatnym napędem na cztery koła. Dla wielu osób może być to kluczowy aspekt. Dodatkową zaletą Stelvio jest nadwozie typu SUV, które charakteryzuje się znacznie większą praktycznością. Poza tym, jest to SUV – ludzie uwielbiają SUV-y!

Najszybszy SUV na świecie

Właśnie takim zaszczytnym mianem zostało nagrodzone w 2017 Stelvio. Pomiar czasu na niemieckim torze Nurburgring był jednoznaczny – Stelvio jest piekielnie szybkie. Z zewnątrz bardzo przypomina mniejszą Giulię. Identyczny styl frontu, bardzo podobne lampy – różnicę stanowi oczywiście muskulatura nadwozia Stelvio. Alfa Romeo dawno nie sprzedawała się tak dobrze, a bezkompromisowe propozycje w stylu Quadrifoglio Q4 jeszcze bardziej zachęcają ludzi do wyboru właśnie Alfy. Wnętrze Stelvio jest niesłychanie klasyczne, eleganckie i bardzo wyrafinowane. Ta zachowawczość nie jest w wypadku tak dużego pojazdu wadą, jednak to wyraźne odejście od włoskiego języka projektowania wnętrz, tak uwielbianego jeszcze dekadę temu.

Bazując na Giulii

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio bazuje w znacznej mierze na modelu Giulia, co oznacza doskonały rozkład mas i świetne właściwości jezdne. Oprócz zasadniczej różnicy, klapy bagażnika i wysokości zawieszenia (o około 22 cm wyższe), Stelvio jest stylistycznie niemal bliźniakiem Giulii. Dokładnie ten sam design zderzaków, te same podcięcia linii okien, ten sam kształt lamp. Włosi zdają sobie sprawę z tego, że nie warto psuć udanego projektu, poprawiając go na siłę. Dopiero nadchodzący wielkimi krokami facelifting może nieco zmienić oblicze SUV-a Alfy.

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio – pierwszy SUV Ferrari?

Stelvio Quadrifoglio jest właściwie tym, na co ludzie czekają od lat – to pierwszy w historii SUV Ferrari. Ma silnik opracowany przez Ferrari, świetny design i przede wszystkim – wywodzi się z Półwyspu Apenińskiego. Atutem Stelvio jest w tym wypadku jeszcze cena, która na pewno stanowić będzie ułamek ceny Ferrari. Warto jednak zauważyć, że ilość emocji na pewno będzie porównywalna. Stelvio Quadrifoglio jest po prostu doskonałe w prowadzeniu, szybkie i pewne siebie.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł