Barber – zwykły fryzjer czy coś więcej?

0
(0)

Większości osób wydaje się, że barber to jedynie bardziej nowoczesne określenie męskiego fryzjera. Brzmi zagranicznie, ciekawie, no i tak, że mamy wrażenie, iż lepiej się chwalić tekstem „byłem u barbera” niż „byłem u fryzjera”. Czy jednak te dwa pojęcia znaczą to samo? To tylko nowomodny zastępnik przy jednoczesnym, takim samym zakresie usług? Otóż nie! Przyjrzyjmy się temu lepiej!

Kim jest Barber i czym się zajmuje?

Tajemnicza profesja barberów to rzeczywiście w dużej mierze męskie fryzjerstwo, ale zrównanie takiego profesjonalisty z tradycyjnym fryzjerem jest dużym nieporozumieniem! Barber robi znacznie więcej i ma o wiele szerszy zakres kompetencji.

Zadania barberów:

  • Profesjonalne strzyżenie męskie – oparte na doświadczeniu i stylizacji, w niczym nie podobne do złapania zwykłej maszynki i ogolenia głowy na 5 mm!
  • Golenie i strzyżenie brody oraz nadawanie jej kształtu – zgodnie z najstarszą sztuką świata i zarazem w oparciu o modne stylizacje. Prawdziwy Barber potrafi z męskiej brody wyczarować coś, czego nie spodziewaliśmy się po własnym wyglądzie. To dobranie cięcia brody tak, by uwypuklić jej zalety, doskonale ją uporządkować i nadać twarzy zupełnie nowego wizerunku. Zapomnij o klasycznym golibrodzie, który goli na gładko, do zera i nie zostawia na twarzy kompletnie nic. Rzecz jasna, możesz taką usługę zamówić, ale lepiej oddać obecny zarost w ręce profesjonalisty, który wyczaruje z niego coś niezwykłego!
  • Masaże twarzy – poprawiające krążenie i przywracające skórze elastyczność, świeżość i promienny wygląd
  • Woskowanie i inne zabiegi pielęgnacyjne zarówno na twarz, włosy, jak i samą brodę.

Ciekawostka: przed lat każdy fryzjer był barberem i stosowanie do obowiązującej epoki dbał o swojego klienta kompleksowo. Pierwsze różnice pojawiły się dopiero w XX wieku, kiedy to wyraźnie rozgraniczono tę branżę na klasycznych fryzjerów – dbających wyłącznie o włosy i ich cięcie oraz na barberów – świadczących znacznie więcej usług pielęgnacyjnych.

Warto też zwrócić uwagę, że tradycyjny fryzjer od XX wieku praktycznie specjalizuje się w strzyżeniu i czesaniu obu płci, a salony, w których pracuje nazywane są często damsko-męskimi. Barber nigdy nie pozwoliłby sobie na robienie „wszystkiego”, podczas gdy męski zarost i włosy wymagają zupełnie innego podejścia. Ten specjalista zajmuje się wyłącznie mężczyznami i to pod kątem dbania o ich fryzury oraz brody, regularnie się szkoli, wprowadzając do swojej oferty coraz więcej ciekawych możliwości.

Wyraźne różnice widać też w nowoczesnych salonach fryzjerskich i barber-shopach. Te drugie kultywują surowy klimat, drewno, ciemną kolorystykę i mocne dźwięki, zupełnie inne niż w salonach damsko-męskich.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł