Czym charakteryzuje się celownik termowizyjny?

0
(0)

Celowniki termowizyjne to zaawansowane urządzenia, które znacząco pomagają podczas polowań i działań taktycznych w terenie. Dzięki tej technologii myśliwi oraz służby mundurowe mogą działać skuteczniej i bezpieczniej, niezależnie od warunków oświetleniowych. Czym charakteryzują się celowniki termowizyjne, jakie mają zalety i w jakich sytuacjach mogą okazać się nieocenione?

Jak działa celownik termowizyjny?

Celowniki termowizyjne działają poprzez technologię detekcji promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekty o temperaturze wyższej niż zero absolutne. Wszystkie obiekty, w tym ludzie i zwierzęta, emitują promieniowanie podczerwone w zależności od ich temperatury. Celowniki termowizyjne rejestrują to promieniowanie i przekształcają je w obraz widzialny, który może być wyświetlany na ekranie. Obiekty są widzialne dzięki temu, iż np. człowiek emituje wyższą temperaturę niż drzewa. Typowy celownik termowizyjny składa się z detektora podczerwieni, obiektywu, który skupia promieniowanie i elektronicznego układu, który przekształca sygnał z detektora i umożliwia jego wyświetlanie na ekranie. 

Zalety celowników termowizyjnych

Najważniejszą korzyścią ze stosowania celowników termowizyjnych jest to, iż myśliwy lub inny użytkownik może działać w całkowitej ciemności. Termowizja nie wymaga żadnego źródła światła. To ogromna przewaga w porównaniu do noktowizorów, które potrzebują choć minimalnego światła – naturalnego lub generowanego przez dodatkowe diody IR. Jednocześnie termowizja pozwala na wykrywanie obiektów za przeszkodami, takimi jak zarośla, mgła czy dym. Promieniowanie podczerwone przechodzi przez te przeszkody, umożliwiając obserwację ukrytych obiektów. Poza tym celowniki tego typu mogą być używane w różnej, nawet niesprzyjającej pogodzie, np. w deszczu. Niezależnie od warunków atmosferycznych termowizja zapewnia niezawodną detekcję.

Inną niezwykle ważną kwestią jest zasięg detekcji obiektów. Celowniki termowizyjne znacząco pod tym względem przewyższają noktowizory. Przykładowo celownik termowizyjny HIKVISION Thunder Pro TE19 ma deklarowany zasięg 1000 m. Należy jednak pamiętać, że zasięg jest zależny od wielkości obserwowanego obiektu, np. w wypadku samochodu będzie on większy, a gdy mowa o niewielkim zwierzęciu, takim jak np. zając, to faktyczny zasięg detekcji będzie niższy.

Jak wybrać celownik termowizyjny?

Poza wspomnianym wyżej parametrem detekcji warto zwrócić uwagę na między innymi:

  • Czas działania. Celowniki termowizyjne są zasilane bateriami lub akumulatorami, dlatego należy sprawdzić, ile mogą efektywnie działać na jednym ładowaniu. Długi czas pracy zapewnia niezawodność podczas długotrwałych operacji. 
  • Istotna jest również waga, która wpływa na komfort użytkowania. Lekkie i ergonomiczne celowniki termowizyjne są wygodniejsze podczas długotrwałego użytkowania.
  • Zoom optyczny i cyfrowy – parametry te wskazują, jak możemy przybliżyć dany obraz, co zwiększa precyzję.
  • Klasa szczelności IP – im większa, tym lepiej dany celownik będzie chroniony przed wpływem wilgoci oraz pyłu, np. celownik termowizyjny InfiRay Tube TL35 charakteryzuje się szczelnością IP67, co oznacza, że jest całkowicie szczelny w kontekście pyłu oraz jest chroniony przed zalaniem przy zanurzeniu do 1 metra na 30 minut.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł