Czym jest maska treningowa i jak się sprawdza?

0
(0)

W ostatnich latach rośnie popularność podkręcania efektywności swojego treningu poprzez stosowanie tzw. wydolnościowych masek treningowych. Ćwiczyli w nich n.in tacy sportowcy, jak Marcos Maiden, tuż przed walką z Floydem Mayweatherem, topowi zawodnicy UFC, a nawet Jake Gyllenhaal w filmie „Do utraty sił”. Co dają takie maski i jakie wprowadzają do treningu nowości? Sprawdźmy!

Maska treningowa – co to jest i jak działa?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że maski powstały w odpowiedzi na coraz większe potrzeby sportowców związane z rosnącymi wymaganiami skutecznego treningu. Poszukiwania czegoś, co podniesie efektywność ćwiczeń zaowocowały pojawieniem się na rynku właśnie masek treningowych. Zostały one stworzone na podstawie wielu badań imitujących warunki tlenowe panujące w skrajnych strefach klimatycznych np. typowo wysokogórskich.

Maska treningowa wyposażona jest w całą gamę innowacyjnych rozwiązań przyspieszających trening wydolnościowy i utrudniających go zarazem tak, by stawiać przed sportowcom większe wyzwania. W prosty sposób można je porównać do ćwiczeń, jakie wykonuje się bez oporu oraz z oporem. Wyobraź sobie zawodnika ćwiczącego do zawodów kulturystycznych przy pomocy dwóch butelek wody. Obciążenie, opór? 2-3 litry na rękę. A teraz wyobraź sobie tego samego zawodnika ze sztangą po 10 kg na rękę. Jest różnica w treningu? No właśnie!

Zadaniem maski jest podsunięcie sportowcom takiego utrudnienia, które uświadomi ich organizmowi skalę trudności np. w warunkach wysokogórskich. Tym samym organizm lepiej przygotuje się do tego, co np. będzie go czekać w zawodach biegania w innych strefach klimatycznych. Maski posiadają nowoczesne zawory oporowe oraz wzbogacone są o wygodne rękawy z materiału neoprenowego. To pozwala zintensyfikować trening i jednocześnie czyni go wygodnym.

Wiele masek umożliwia nawet tzw. trening beztlenowy – do warunków absolutnie skrajnych. Tym samym maska podkręca ćwiczenia i sprawia, że ciało dokładnie wie, co je czeka i jak reagować na konkretne sytuacje w trudnych warunkach.

Najczęściej z masek korzystają zawodowi sportowcy, którzy muszą przekraczać coraz większe granice, by stać się jeszcze lepszymi. Jednocześnie, idąc za ich przykładem, stawiają na to rozwiązanie również ambitni amatorzy. Warto też wiedzieć, że istnieją różne rodzaje masek, dlatego przed zakupem konkretnej, warto dopasować ją do faktycznych potrzeb, a najlepiej poprosić o wsparcie w tym zakresie swojego trenera personalnego. To zdecydowanie ułatwi decyzję i sprawi, że będzie ona celniejsza!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł