Czym jest rolowanie mięśni, jak działa i jak je robić poprawnie?

0
(0)

Pomysł wprowadzenia do treningu czynności, jaką jest rolowanie mięśni pojawił się już w latach 80tych. To właśnie wtedy fizyk, Moshe Feldenkrais zajmujący się sportami walkami zauważył, że ręczne działanie namięśniowe przypominające rolowanie zmniejsza dokuczający mu ból kolana. Jako naukowiec szybko stworzył więc pierwszy, zastępujący dłonie i usprawniający wykonywanie tej czynności roller. Od tamtego czasu coraz więcej osób, które miały okazję zapoznać się z tą techniką, zaczęło ją stosować do rozluźniania mięśni, a tym samym poprawiania ich ukrwienia.

Jak działa rolowanie mięśni?

To stosunkowo proste rozwiązanie ma niebagatelny wpływ na spięte mięśnie, które po treningu potrzebują wiele czasu na to, żeby wrócić do swojego wyjściowego stanu. Rolowanie rozluźnia powięź otaczającą mięśnie i kości, przez co przyspiesza ich regenerację i pozwala szybciej, a do tego bez bólu wrócić do formy. Poprzez poprawienie ukrwienia, dotlenia mięśnie i zmniejsza ból wywoływany zarówno treningiem, zakwasami, jak i uszkodzeniami. Nic więc dziwnego, że metodę tą zaczęto szybko stosować w rehabilitacji.

Dziś specjaliście wiedzą już, że nierolowane mięśnie łatwiej ulegają różnego rodzaju kontuzjom i tracą swoją mobilność szybciej, niż te, które poddano procesowi nawet najbardziej podstawowego rolowania.

Jak rolować?

Po pierwsze: nie za długo. W zupełności wystarczy tu około dwóch do trzech minut rolowania wybranej partii mięśniowej. Nie zajmie to wiele czasu, a przyniesie naprawdę odczuwalne efekty. Po drugie: wykonując ruchy rolujące, czy to ręcznie, czy z wykorzystanie wałków/rollerów, omijamy strefy podkolanowe, kości oraz te części ciała, które mają unerwienie położone bardzo blisko skóry. Nie powinno się także tego robić gdy ma się siniaki, skręcenia, świeże urazy skóry czy krwiaki. Roller pobudziłby ich ukrwienie jeszcze bardziej, a to mogłoby chorobowy i zapalny stan jeszcze bardziej nasilić.

W przypadku bardzo spiętych mięśni rollery mogą się też okazać niewystarczające. W takiej sytuacji można z powodzeniem wykorzystać piłeczki rehabilitacyjne, które z racji swojego kształtu dotrą do różnych partii mięśniowych nawet lepiej niż wałek.

Typy wałków:

  • Miękkie – dla osób początkujących i chudych. Im mniej kilogramów na wadze, tym lepiej jest wybrać bardziej miękki wałek.
  • Średniej twardości – standardowe, dla już ćwiczących od jakiegoś czasu i o średniej masie ciała
  • Twarde – dla zawodowców i osób o dużej wadze

Wałki gładkie najlepiej sprawdzą się do rolowania, natomiast w sklepach znajdziemy też inne, z wypustkami – o tych myślimy wtedy, gdy rolowanie będzie formą leczenia, terapii i rehabilitacji.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł