Domowa wódka przepalanka. Poznaj na nią przepis!

5
(3)

Przepalanka to alkohol domowej roboty, znany z pewnością naszym dziadkom i pradziadkom. Jego podstawą jest spirytus, ale dodatki takie jak karmel, goździki, miód oraz cukier waniliowy zdecydowanie łagodzą doznania. Przepalankę pije się solo, w drinkach lub dodaje do herbaty. Niektórzy twierdzą, że nawet zbyt duża ilość nie powoduje kaca. Czy tak jest na pewno? Być może, jednak nie zachęcamy do przekraczania magicznej granicy.

Przepalanka — co to za wódka?

Przepalanka, inaczej karmelówka, to rodzaj wódki smakowej lub nalewki. Nazwa alkoholu pochodzi od przepalania cukru, tak aby powstał karmel. Im dłużej cukier będzie smażony, tym karmel będzie bardziej gorzki, dlatego należy uważać, aby go nie przypalić.

Dzięki karmelowi przepalanka przypomina karmelówkę, jednak nie jest tak gęsta — ma konsystencję tradycyjnej wódki. Z kolei dodatki takie jak goździki, miód oraz cukier waniliowy sprawiają, że trunek ma bogatszy smak. Złoto-brunatny kolor sprawia, że przepalanka wyglądem przypomina nieco whisky.

Alkohol ten można poć solo, w niewielkich kieliszkach dla smaku, lub w małej ilości dodawać do herbaty.

Dawniej przepalankę przygotowywano przy okazji robienia spirytusu, obecnie jest alkohol nieco zapomniany, chociaż niektórzy wciąż go wytwarzają. Przepis jest bardzo prosty, a przepalanka potrzbuje zaledwie 3 dni, aby nabrać właściwego smaku.

Rodzaje przepalanki

Przepalanka jet rodzajem alkoholu, przy którym można poeksperymentować. Zwykle do trunku dodaje się odrobinę wanilii, ale świetnie pasują także miód, goździki oraz cynamon. Można także pokusić się o stworzenie własnej mieszanki przypraw, która nada przepalance łagodniejszego lub ostrzejszego smaku. Należy tylko pamiętać, aby dodatki smakowe wsypywać w momencie rozpuszczania karmelu w wodzie.

Świetnie sprawdzą się na przykład starta skórka pomarańczy lub suszona śliwka, dzięki którym otrzymamy świąteczną wersję przepalanki, idealną na zimowe wieczory.

Przepalanka może być świetnym remedium na wychłodzony organizm.

Przepalanka — przepis

Składniki: 500 ml spirytusu, 700 ml wody (najlepiej przegotowana, odstana), 3 łyżki cukru, 2 łyżki cukru wanilinowego (zamiast cukru waniliowego możesz dodać 3 goździki lub łyżkę miodu).

Przygotowanie: Do niewielkiego rondelka wsyp cukier i podgrzewaj go na wolnym ogniu, często mieszając. Czynność wykonuj do momentu, aż cukier zbrązowieje i zmieni się w karmel. Następnie odstaw garnek do przestudzenia. W osobnym garnku podgrzej wodę, cukier wanilinowy i zimny karmel, dokładnie mieszając. Ponownie poczekaj, aż ostygnie. Następnie dodaj spirytus, całość wymieszaj i wlej płyn do butelek. Zakręcone butelki przechowuj w chłodnym, zacienionym miejscu co najmniej 3 dni, aż trunek nabierze smaku. Przepalankę można pić w kieliszkach, wlewać do drinków lub gorącej herbaty.

Drink z przepalanką

Składniki: 50 ml przepalanki, 20 ml soku jabłkowego, 20 ml soku z cytryny.

Przygotowanie: Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymiesza i podawaj w szklankach wypełnionych lodem. Brzeg naczynia możesz udekorować plasterkiem cytryny lub limonki.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Bądź pierwszy i oceń artykuł