Dowiedz się, jak korzystać z sauny

0
(0)

Sauna to pomieszczenie, w którym temperatura sięga nawet 100 stopni. Panuje tam specyficzna wilgoć. Nie są to naturalne warunki dla ludzkiego ciała, dlatego przed wizytą w niej warto dowiedzieć się, jak korzystać z sauny poprawnie i jak się przygotować. Jest to uzależnione głównie od rodzaju sauny, a który się decydujemy. 

Jak korzystać z sauny fińskiej?

Sauna fińska to sauna sucha. Najlepiej korzystać z niej nago. Pamiętajmy jednak, że w każdej saunie obowiązkowo musimy mieć ze sobą ręcznik, który zawsze musi być podłożony pod nasze ciało. Pochłania on pot, dzięki czemu miejsce to będzie higieniczne. Zachowanie czystości jest obowiązkiem każdego użytkownika. Całkowity czas korzystania z tego rodzaju sauny powinien wynosić nie więcej niż 40 minut. Sauna fińska jest podzielona na poziomy. Zaczynamy oczywiście od najniższego i kierujemy się coraz wyżej. Po upływie 12 minut powinniśmy znajdować się już na najwyższym poziomie, gdzie nie przebywamy dłużej niż 3 minuty. Pozostały czas poświęcamy na oziębianie. Choć nie każdy jest fanem tej czynności nie możemy jej pomijać. Temperatura wody, w której chłodzimy ciało musi mieć co najmniej 19 stopni, by uniknąć szoku termicznego. Optymalna ilość takich cykli przy jednorazowej wizycie to 2-3 razy. 

Jak korzystać z sauny mokrej?

W saunie mokrej temperatura wynosi około 80 stopni. Powietrze w niej jest wilgotne dzięki polewaniu specjalnych kamieni wodą, która natychmiast odparowuje. Przy tym sposobie optymalny czas przebywania w środku to 3 minuty. 

Jak korzystać z sauny parowej?

W saunie parowej temperatura wynosi około 40-50 stopni, jest więc zdecydowanie mniejsza niż w innych typach. Nie możemy jednak dać się temu zwieść. Jest to bardzo wymagające zadanie dla naszego organizmu ze względu na wilgotność powietrza, która może wynosić nawet 100%. Musimy zachować równowagę- naprzemiennie nagrzewać ciało i schładzać. Nagrzewanie nie powinno trwać jednak łącznie dłużej niż 10 minut. Ze względu na duże obciążenie organizmu trudnymi dla niego warunkami po zakończeniu cyklu rekomenduje się odpoczynek. 

Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z sauną warto decydować się na krótsze seanse i stopniowo przygotowywać organizm. Po każdym pobycie musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Bardzo ważna jest higiena- zwróćmy uwagę nie tylko na siebie, ale i osoby przebywające z nami w saunie. Nie bójmy się zwrócić uwagi o brak ręcznika czy inne niepokojące zachowania jak na przykład przesadzanie z ilością wody wylewanej na kamienie w łaźni mokrej. Dla wspólnego bezpieczeństwa obserwujmy się nawzajem- rzadko kto wygląda świeżo i korzystnie wypacając resztki płynów. Jeśli jednak zachowanie lub wygląd osoby obok Cię zaniepokoi nie bój się zapytać, czy wszystko w porządku. 

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł