Dzień Świra

0
(0)

Film ten to absolutny klasyk polskiego kina i must watch każdego Polaka. Fabuła opowiada o Adamie Miauczyńskim, który jest polonistą w liceum. Z powodu wielu stresów, których dostarcza mu praca, żona i syn, Adaś cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, natrętne myśli, napady złości i chroniczny pesymizm. Polska rzeczywistość niestety nie sprzyja leczeniu tych dolegliwości. 

Obsada i reżyseria: 

Film wyreżyserował Marek Koterski. Główną rolę reżyser chciał powierzyć Cezaremu Pazurze jednak ten był zaangażowany już w dwa inne projekty. Wtedy zrobił się pomysł obsadzenia Marka Konrada, który przyjął propozycję. W obsadzie znajdziemy wiele znajomych polskiemu widzowi twarzy – Miśka Koterskiego, Andrzeja Grabowskiego, Aleksandra Bednarza, Bożenę Dykiel i wielu innych. 

Śmiech przez łzy czyli siła Dnia Świra:

Satyra to chyba najlepsze określenie tego dzieła filmowego. Nie ma sceny, w której twórca nie wytykałby wad i hipokryzji nie tylko pobocznym bohaterom ale przede wszystkim samemu Miauczyńskiemu a poprzez nich całemu polskiemu społeczeństwu.  Ten skoncentrowany na sobie choleryk nie przeoczy żadnej, nawet wyimaginowanej urazy i nie odpuści okazji by samemu wyrządzić chociaż małą złośliwość np. gadatliwej sąsiadce, której jedyną winą było to, że akurat stała obok. Bohater czuje się upokorzony wypłatą jednak nie podejmuje żadnych działań by zmienić swoją sytuację. Miauczyński jest mściwy, jednocześnie o to samo oskarża byłą żonę. Nie ma z nią ślubu kościelnego bo łatwiej i taniej, ale nigdy nie zapomni się przeżegnać przed snem. Najbardziej uwypukloną cechą jest jednak narzekanie. Na wszystko: polityków, system, pracę, syna i samego siebie. Nie da się przed tym wszechobecnym narzekaniem uciec. Czy Adaś wyjdzie w domu, czy w nim zostanie, nieważne z kim lub o kim będzie rozmawiał – narzekanie jest częścią jego życia, które niejako trzyma go statusie quo i odbiera energię na jakiekolwiek próby zmiany lub polepszenia swojego życia. 

Nagrody i wyróżnienia

Film zdobył aż 6 nominacji do Orłów w 2003 roku z czego został nagrodzony dwoma – za scenariusz i główna rolę męską. Za to samo zdobył też nagordę Złote Lwy oraz Zlotą Kaczkę. Obraz został również uznany za najlepszy polski film wszech czasów w plebistycie zorganizowanym przez SWPS w 2020 roku czyli 20 lat po swojej premierze. 

Dzień Świra z kim obejrzeć? 

Mimo faktu, iż pierwsze 15 minut filmu jest czysto komedyjne absolutnie nie powinno się filmu włączać przy dzieciach. Reżyser postanowił przełamać większość tamów tabu zatem znajdziemy tu przeklinanie, penisy, żarty o kupie, reklamy z pierdzeniem. Oczywiście film jest również ukrytym dramatem. Doskonale będziemy czuć ból i frustrację głównego bohatera podczas większości przedstawionych scen. Najlepszym sposobem będzie seans z kumplami przy piwie bo tylko oni będą w stanie docenić kunszt każdej sceny.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł