W obecnych czasach możemy dowolnie kształtować nasz wizerunek. Nikogo nie dziwią nauczyciele z tatuażami, sprzedawcy z kolczykami, kolorowe włosy u ekspedientek, także długie włosy u mężczyzn to coraz częstszy widok. Nie każdemu się to oczywiście podoba ale jak mówi stare porzekadło – nie jesteśmy zupą pomidorową żeby nas wszyscy lubili.
Znaczenie długich włosów na przełomie wieków
Długie włosy były nieodłączna częścią wizerunków np. greckich bogów. Najczęstszym przedstawieniem boga Zeusa czy Plutona były gęste, długie włosy. Również Jezusa czy Boga chrześcijańskiego też znajdziemy tylko z długimi kosmykami na rycinach, obrazach czy rzeźbach. Wiąże się to z faktem, że krótkie włosy były utożsamiane z osobami społecznie napiętnowanymi lub wymagającymi kontroli jak niewolnicy, żołnierze czy więźniowie. Długie, zdrowe włosy były i są do dzisiaj oznaką witalności i młodości. W niektórych przekazach gdy bohater tracił swoje włosy tracił też swoją moc tak jak biblijny Samson. W późniejszym okresie rozwoju starożytnej Grecji i Rzymu długie włosy u mężczyzn były uważane za fałszywą dumę i jedynie filozofowie nosili je na znak, że są zbyt zajęci nauką by zajmować się tak przyziemnymi sprawami jak wygląd i włosy.
Tradycje długich i krótkich włosów u mężczyzn w naszej erze są bardzo zróżnicowane pod względem wyznania, historii danego regionu, zamożności- w średniowieczu w bardziej walecznych narodach wierzono w przesąd, że mężczyźni z długimi włosami walczą jak kobiety toteż noszono krótkie włosy, na biednych terenach z kolei gdzie ludzie słabo dbali o higienę a krótka czupryna chroniła przed wszami i pasożytami- arystokracja szczyciła się długimi kosmykami jako znak przynależności do wyższej warstwy społecznej
Fryzury męskie z długimi włosami we współczesnych czasach
W czasach nowożytnych w XIX wieku popularne były wąsy i średnia długość włosów. W XX wieku żołnierze nosili krótkie włosy natomiast więźniowie wojenni czy dezerterzy, skazańcy byli zmuszani do golenia głowy. Poeci, ludzie wolni, artyści jak The Beatles nosili włosy za ramiona. W latach 60 królowały włosy coraz dłuższe co miało związek z ruchem hippisowskim a w latach 70 dread-loki za sprawą muzyki Boba Marleya. W indyjskiej religii Sikhizm zakazane jest ścinanie włosów, w Judaizmie z kolei nie wolno mężczyznom ścinać bocznych włosów, muzułmanie natomiast starają się naśladować Mahometa, który zgodnie z zapisem Koranu miał „włosy do ramion”.
Długie włosy czyli męskie fryzury!
Nie ma zatem i nie było w naszej kulturze jednego trendu, który by jednoznacznie określał jaką fryzurę powinien nosić mężczyzna. Wszystko było zawsze uzależnione od tego w co wierzył, skąd pochodził i z czym chciał się utożsamiać. Stereotypy mówiące o tym, że długie włosy u mężczyzn są niemęskie albo są oznaką niedbalstwa możemy włożyć między bajki. Możesz przetestować długą fryzurę i sprawdzić jak się w niej czujesz, nie warto się ograniczać do akurat panującej mody – ona zmienia się jak w kalejdoskopie a osoby ze świetną fryzurą czy stylem to osoby, które podążają za swoimi potrzebami i poczuciem estetyki a nie wyretuszowanym zdjęciem z okładki czy idealnie ułożoną grzywką do teledysku. Idź za głosem swoich potrzeb i wybierz taką fryzurę, która najlepiej wyrazi Ciebie i Twoją osobowość – może być to na przykład mullet albo kucyk. Obie fryzury znane są od starożytności. Dzisiejszy historycy wierzą, że były popularne wśród żołnierzy i wojowników, którzy chcieli zachować długie włosy ale też być bezpieczni podczas walki i uniemożliwić wrogom łapanie i wykorzystywanie ich podczas walki. Czy może być coś bardziej męskiego niż fryzura popularna wśród dawnych wojowników?