Harley Davidson Sportster – niezależność zza oceanu

2021 Sportster S - Scotland Photo Shoot
0
(0)

Lekcja amerykańskiego stylu

Od 1957 roku Harley Davidson Sportster nieprzerwanie pokazuje, czym naprawdę jest amerykański duch. Linia Sportsterów wywodzi się od modeli Sport Solo i K Sport – oba garściami czerpią z niepowtarzalnego klimatu lat 50, który same tak naprawdę kreowały. Charakterystyczną cechą Sportsterów jest silnik górnozaworowy (inne Harleye korzystały z dobrodziejstw silników bocznozaworowych). Innym szczególnym aspektem silników Sportsterów był do niedawna fakt, że wywodziły się one w prostej linii z silnika Modelu K. Dopiero w 2021 roku zarzucono tę tradycję w Sportsterze S, wszystko przez chęć spełnienia norm emisji spalin Euro 5.

Historia sportstera to historia motocykli

Harley Davidson Sportster znacznie przyczynił się do rozwoju motocykli. Wprowadził wiele innowacji, jednocześnie nie odrzucając swoich charakterystycznych cech w imię postępu. Do 1990 roku Sportstery różnych odmian miały skrzynie biegów z czterema biegami. Skrzynia korbowa znajduje się w tym samym odlewie, co silnik i napędza ją łańcuch trójrzędowy. Od 1991 roku wprowadzono skrzynie pięciobiegowe. Silnik montowany był bezpośrednio do ramy nieprzerwanie od 1957 do 2003 roku, co dobrze pokazuje, jak wielką wagę przywiązuje do tradycji Harley Davidson. W 2004 roku zaczęto stosować gumowe mocowania izolacyjne i ogniwa, by zmniejszyć wibracje emitowane przez motocykl i ograniczyć wibracje do jednej płaszczyzny. 

Harley Davidson Sportster – ciekawe edycje

Na przestrzeni tak wielu dekad ukazało się mnóstwo ciekawych wariantów Sportstera. W 1977 i 1978 roku oferowany był model XLCR1000 ,,Cafe Racer”, nawiązujący do nurtu o tej samej nazwie. Warto wspomnieć także o jednomiejscowym modelu XL883 Sportster 883, z charakterystycznymi, 13-ramiennymi  obręczami. Doskonale przyjęty XL50 1200 ,,50th Anniversary” wydany został aby uczcić 50-lecie modelu Speedster. Model XL1200N ,,Nightster” również cieszył się niezwykle ciepłym przyjęciem przez klientów. Jest to projekt Dark Customs, posiadający dedykowane światła LED, specjalne tłumiki, tylny błotnik typu bobbed, 11-calowe amortyzatory, boczne mocowanie tablicy rejestracyjnej i wiele innych, drobnych usprawnień. Nightster przez wielu uważany jest za najlepszą edycję specjalną Sportstera. Charakteryzuje się mocą na poziomie 57 koni mechanicznych i może pochwalić się prędkością maksymalną około 172 kilometrów na godzinę. Pojemność silnika wynosi 1200 centymetrów sześciennych. Co ciekawe, edycja Nightster… również doczekała się edycji specjalnej. Mowa tu o motocyklu Harley Davidson ,,Iron”, wprowadzonym jako wariant o mniejszej pojemności silnika – 883 centymetry sześcienne. Zmiany nie ograniczają się tu jednak wyłącznie do pojemności – Nightster Iron ma silnik pomalowany na czarno, inne koła oraz węższą kierownicę.

Sportster S – nowe rozdanie kart

Od 2021 roku oferowana jest całkiem nowa wersja Sportstera. Silnik zaprojektowano całkiem od podstaw, dzięki czemu nie jest ograniczany przez konstrukcję wywodzącą się z zamierzchłych dekad. Teraz może się on pochwalić układem zmiennych faz rozrządu, chłodzeniem cieczą oraz podwójnymi wałkami rozrządu (DOHC). Ciekawą innowacją jest okrągły wyświetlacz w miejscu, gdzie tradycyjnie znajduje się prędkościomierz. W ten sposób można wyświetlić wszystkie niezbędne dane bez konieczności montażu dodatkowych wskaźników. Nisko poprowadzone siodło oraz wyciągnięta pozycja bardzo pomagają utrzymać ten wyjątkowy jednoślad pod kontrolą. Harley Davidson chwali się, że nowe technologie umożliwiły poprawę osiągów oraz uzyskanie sportowego prowadzenia.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł