Ile zarabia kierowca tira, a ile busa? Analiza z Polski

0
(0)

Pracując za kierownicą busa, kierowcy zawodowi mogą zarobić ponad 5 tysięcy złotych, podczas gdy jeżdżąc „tirem” kwota ta wynosi ponad 7 tysięcy złotych. Takie są średnie zarobki na rękę, jakie uzyskiwali polscy kierowcy zawodowi w poprzednim roku, zatrudnieni w przedsiębiorstwach. Jak wyglądają dzisiejsze zarobki „na kierownicy” i jaki jest statystyczny obraz polskiego kierowcy zawodowego?

Polski Instytut Transportu Drogowego (PITD) opublikował wyniki badania przeprowadzonego wśród kierowców zawodowych w Polsce. Pracujących w branży transportowej zapytano m.in. o wysokość zarobków.

Badanie objęło 830 kierowców, z których prawie 90 procent prowadzi tzw. „tiry” – czyli zestawy składające się z ciągnika siodłowego i naczepy. Jedynie 6 procent ankietowanych jeździ na tzw. „kurierce”, czyli obsługuje samochody dostawcze o masie całkowitej poniżej 3,5 tony (prawo jazdy kategorii B).

Według danych Instytutu:

  • 53 procent ankietowanych kierowców pracuje w ruchu międzynarodowym na terenie Unii Europejskiej,
  • 8 procent badanych obsługuje trasy międzynarodowe poza UE,
  • 22 procent jest zatrudnionych w ruchu krajowym,
  • 16 procent ankietowanych wykonuje ruch typowo lokalny.

Kim jest kierowca ciężarówki w Polsce?

Ciekawym faktem jest, że aż 98% ankietowanych to mężczyźni, spośród których zdecydowana większość, aż 69%, ma mniej niż 40 lat. Najliczniejszą grupę wiekową w badaniu stanowią osoby w wieku 31-40 lat, które reprezentują aż 38% ankietowanych. Ponad 10% ankietowanych może się pochwalić wiekiem powyżej 51 lat. Warto zauważyć, że aż 91% zatrudnionych osób posiada umowę o pracę. Tylko 3% ankietowanych pracuje na umowę zlecenie. Należy również zweryfikować stereotyp mówiący o tym, że za kierownicą ciężarówki spotkamy głównie osoby słabo wykształcone. 44% ankietowanych deklaruje komunikatywną znajomość języka angielskiego. Dwóch na dziesięciu kierowców zna język niemiecki, a 9% – rosyjski. Ogółem 27% ankietowanych kierowców deklaruje znajomość co najmniej jednego z innych języków obcych, takich jak francuski, słowacki, czeski, ukraiński, włoski, hiszpański. Tylko 5% badanych przyznaje się, że nie potrafi porozumiewać się w żadnym języku obcym.

Czy ciężarówka oznacza wolność? Większość kierowców ceni swoją pracę.

Aż 80% respondentów ankietowanych przez PITD zadeklarowało, że lubi swoją pracę. Mimo to, 4 na 10 kierowców zastanawia się nad zmianą zawodu. Być może wynika to z faktu, że aż 60% z nich ma życiowe partnerstwo, a częste podróże nie sprzyjają życiu rodzinno-towarzyskiemu. Warto również zauważyć, że aż 25,7% ankietowanych odpowiedziało, że największym minusem pracy za kierownicą są długotrwałe rozłąki z rodziną i przyjaciółmi.

Jak wiele lat ma przeciętna polska ciężarówka?

Biorąc pod uwagę, że w badaniu dominują kierowcy w średnim wieku zatrudnieni w małych i średnich firmach, dane dotyczące polskich ciężarówek są całkiem obiecujące. Prawie 4 na 10 ankietowanych kierowców prowadzi służbowe pojazdy, które nie są starsze niż 3 lata. Dla porównania, tylko 8 respondentów przyznało, że porusza się pojazdem wyprodukowanym ponad 10 lat temu.

Jakie są zarobki polskiego kierowcy ciężarówki?

Według raportu, średnia pensja netto kierowców zawodowych wzrosła o 21,6% w 2022 roku w porównaniu do poprzedniego roku. Mediana wynagrodzeń również wzrosła o 1200 zł. W 2022 roku średnie zarobki kierowców ciężarówek wynosiły 7671 zł.

Jednakże należy pamiętać, że wynagrodzenie składa się z różnych dodatków, takich jak podstawowe wynagrodzenie, premie i nadgodziny. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko podstawę, czyli umowę o pracę, średnie wynagrodzenie kierowców ciężarówek w 2022 roku wyniosło 4399 zł. Autorzy raportu zauważają, że tylko 17% kierowców zarabiało poniżej 5 tys. zł netto w ubiegłym roku.

Aż 56% ankietowanych przyznało, że ich rzeczywiste zarobki przekraczają 7 tys. zł netto. Nie brakuje również osób, które miesięcznie zarabiają ponad 9 tys. zł. Większość z nich ma jednak ponad 10 lat doświadczenia za kierownicą zestawu i jest związana z konkretnym pracodawcą od kilku lat. Taki poziom zarobków jest osiągalny głównie dla kierowców prowadzących tzw. „tira” w ruchu międzynarodowym, najczęściej w krajach UE.

Ile zarabiają polscy kierowcy busów?

Kierowcy busów mogą liczyć na znacznie niższe zarobki. W ubiegłym roku średnie miesięczne wynagrodzenie wynosiło 5172 zł, a mediana zarobków wyniosła 4400 zł. Te kwoty uwzględniają wszystkie dochody, czyli są „na rękę”. Dla kierowcy busa, średnia podstawowa kwota wynosiła 3082 zł netto w roku 2022.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł