Jak dbać o brodę?

0
(0)

Bujność zarostu oraz jego wygląd zależy w dużej mierze od genetyki, niemniej duży wpływ ma na to także odpowiednie cięcie oraz pielęgnacja. O włosy na brodzie należy dbać tak samo, jak o włosy na głowie, trzeba je myć i odpowiednio odżywiać. Ważna jest również systematyczność. Jakie kosmetyki przydadzą się do pielęgnacji brody?

Pielęgnacja brody — jakich kosmetyków należy używać?

Tylko wypielęgnowany zarost prezentuje się modnie i zdrowo, dlatego kosmetyki do pielęgnacji brody powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego brodacza. Jest to podstawa higieny zarostu, a składniki odżywcze w nich zawarte skutecznie dbają o jego ładny wygląd. Ważne jest także, aby używać ich regularnie, a nie tylko wtedy, kiedy chcemy się dobrze zaprezentować.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji brody są brodaczowi niezbędne? Podstawowy zestaw powinien składać się z mydła lub szamponu, odżywki, olejku, balsamu, wosku oraz szczotki do brody.

  • Szampon lub mydło do brody

To pierwszy produkt, od którego należy rozpocząć pielęgnację brody. Poza właściwościami oczyszczającymi, szampon pomaga usunąć z zarostu brzydkie zapachy, nawilża i pielęgnuje brodę oraz skórę pod nią.

Czy brodę można umyć zwykłym szamponem przeznaczonym do mycia włosów na głowie? Absolutnie nie należy tego robić! Taki szampon może wysuszyć brodę oraz skórę pod nią, co sprawi, że zarost zacznie się łamać, pojawić może się także łupież. Tylko produkty przeznaczone do mycia brody posiadają odpowiednie i delikatne składniki myjące, dostosowane do wymagań zarostu.

Szampony do brody należy stosować jak zwykłe szampony, co kilka dni.

  • Odżywka do brody

Ten kosmetyk sprawia, że włoski stają się łagodniejsze, przez co łatwiej się układają. Z odżywką nie należy jednak przesadzić, ponieważ przy zbyt częstym stosowaniu może utrudniać naturalne nawilżanie skóry zarostu.

Produkt ten poleca się mężczyznom, którzy o swój zarost dbają w sposób zaawansowany. Odżywkę należy stosować razem z myciem brody. Po spłukaniu szamponu należ niewielką ilość kosmetyku nałożyć na włosy, a następnie spłukać.

  • Olejek do brody

Jest to najważniejszy kosmetyk do brody, bez którego pielęgnacja nie będzie kompletna. Olejek do brody nawilża, odżywia i zmiękcza zarost, co szczególnie doceniają kobiety. Dodatkowo zamyka włos, dzięki czemu nie wchłaniania on zapachów z otoczenia (spaliny, jedzenie, papierosy). Ma także dobroczynny wpływ na skórę pod brodą, gdyż zapobiega jej wysychaniu i minimalizuje podrażnienia. Warto wybierać takie produkty, które w swoim składzie posiadają roślinne składnikach.

Olejek do brody należy stosować codziennie, najlepiej po umyciu lub zmoczeniu i wytarciu brody. Przy krótkim zaroście wystarczą trzy, cztery krople. Im broda dłuższa, tym ilość tę należy zwiększać.

  • Balsam do brody

Ten produkt szczególnie rekomendowany jest posiadaczom brody długiej i gęstej, a także mocno niesfornej, z kręconymi włosami. Balsam nadaje jej odpowiedniego kształtu, a zawarte w nim składniki nawilżające oraz odżywiające dbają nie tylko o zarost, ale i skórę pod nim. Kosmetyk ten przeciwdziała także wysuszeniu skóry i zapobiega jej swędzeniu.

Balsam do brody nakłada się po aplikacji olejku, nigdy przed nim.

  • Wosk do brody

Dzięki wysokiej zawartości wosku pszczelego wosk do brody pozwala trwale ułożyć zarost, a forma, jaką nadamy brodzie, utrzyma się przez wiele godzin. Produkt ten poradzi sobie wszędzie tam, gdzie balsam nie dał rady. Warto tutaj zapamiętać, że oba te produkty różnią się znacznie pod względem konsystencji. Wosk jest bardziej zwarty i często wymaga podgrzania, aby osiągnąć stan odpowiedni do precyzyjnej aplikacji.

  • Szczotka do brody, nazywana też kartaczem do brody

To kolejny niezbędnik w łazience brodacza. Szczotka pomaga rozczesać brodę i usuwa z niej brud, kurz oraz resztki jedzenia. Pomaga także rozprowadzić olejek lub balsam, pobudza skórę oraz stymuluje włoski na twarzy do wzrostu.

Regularne szczotkowanie brody poprawia jej kształt (broda nabiera objętości i lepiej się układa), a także nadaje jej zdrowy połysk, dzięki przywróceniu produkcji sebum do właściwego poziomu.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł