Jak wybrać stół do bilarda?

0
(0)

Zakup własnego stołu do bilarda jest dla wielu osób marzeniem i jednocześnie sposobem na zrealizowanie swojej pasji z możliwością domowych treningów. Jeśli tylko posiadamy w mieszkaniu odpowiednią ilość miejsca, możemy pokusić się o taki stół do bilarda i mieć tę rozrywkę na wyciągnięcie ręki. Na co jednak zwrócić uwagę przy zakupie? Które cechy stołu mają znaczenie dla gry i na czym nie warto oszczędzać? Sprawdźmy!

Stół do bilarda – ważne cechy i charakterystyka

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba wziąć pod uwagę jest rozdzielenie różnych gier, jakie rozgrywa się na stołach tego typu. I tak mamy tu trzy możliwości: pool (najpopularniejsza odmiana gry w bilarda w Polsce), snooker (trudniejsza i wymagająca największego stołu!) oraz karambol (stół bez łuz – w Polsce ten typ jest mało znany i zarazem wymaga największych umiejętności),

Druga rzecz to dobranie odpowiedniego rozmiaru stołu pod kątem pomieszczenia, w jakim możemy go wstawić. Tu obowiązuje kilka prostych zasad:

  • Wokół stołu musi znajdować się odpowiednia ilość wolnego miejsca. Chodzi o to, by móc pochylić się z kijem wygodnie nad blatem i nie obijać nim o ściany, witrynki czy meble
  • Standardowo od stołu do ściany minimalnie powinno być 110 cm wolnego miejsca (bez żadnych rzeczy, które mogłyby przeszkodzić w grze).
  • 110 cm to minimum, ale optymalnie będzie zachować 145 cm takiej pustej przestrzeni

Tu należy się tez upewnić jakie są warunki do wniesienia stołu do bilarda do wnętrza. Jeśli stół nie jest rozkładany, to jego wniesienie mogą kompletnie uniemożliwić np. kręte schody prowadzące do pomieszczenia, szklane szafy na drodze itd.

Trzecia rzecz: waga stołu, a stabilność podłoża. Jeśli stół będzie na parterze domku jednorodzinnego, to obciążenie nie będzie miało znaczenia, ale jeśli chcemy go wstawić na strych, to już należy sprawdzić czy strop to wytrzyma. Standardowa waga stołu drewnianego to 120 kg, ale już taki z kamienną płytą może ważyć nawet 240 kg!

Surowiec wykonania: drewno (lżejsze!), płyty kamienne, marmurowe i łupkowe (efektowne, ale bardzo ciężkie!), płyty meblowe (tylko dla początkujących, gracze oczekujący najlepszych warunków i pola gry nie będą z takiego blatu zadowoleni, bo nie pozwoli on rozwinąć pełni możliwości. Tu trzeba też pamiętać, żeby pytać sprzedawców o rodzaj drewna, jakie zostało wykorzystane do produkcji stołu. Najlepiej sprawdza się drewno gatunków twardych jak np. lite drewno dębowe oraz bukowe. Świetnie sprawdzi się też stal nierdzewna – jest stosowana rzadziej, ale warto brać ją pod uwagę.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł