Jak wyglądają treningi tabata?

0
(0)

Każdy, kto interesuje się jakkolwiek światem fitness zauważył, że w pewnym momencie zawładnęło nim hasło ,,tabata”. Na czym tak naprawdę polegają treningi tabata i dlaczego stały się tak szybko popularne wypierając wiele dotychczasowych najbardziej rozchwytywanych form ćwiczeń? 

Treningi tabata- jak wyglądają i czy na pewno są dla każdego?

Treningi tabata zdecydowanie nie są dla początkujących. Choć kluby fitness i trenerzy oferują najróżniejsze odsłony i wabią zróżnicowanymi poziomami zaawansowania, to jednak prawdziwa tabata jest niezwykle wymagająca. Na pełny trening składa się 8 ćwiczeń, jest to jednak tylko 1 seria. W prawidłowym planie powinny być 3 z bardzo krótką przerwą (2-3 minuty). Całość treningu powinna wynosić nie więcej niż 12 minut. Można sobie zatem wyobrazić, jak intensywne są ćwiczenia. Kluczem do efektywnego treningu są właśnie krótkie przerwy i wysokie tempo, co jest niezwykle wymagające dla nieprzyzwyczajonego do tego typu wysiłku organizmu. Choć w zależności od oczekiwanych rezultatów na trening składają się różne ćwiczenia, to jednak tempo ich wykonywania jest tu niezmiennie szybkie. 

Dlaczego treningi tabata są tak lubiane?

Choć treningi tabata są jedną z najbardziej wymagających metod treningu to szybko znalazły uznanie wśród trenerów jak i samych trenujących. Na czym polega efektywność takiego rodzaju wysiłku fizycznego? Na pewno na tempie. W tym rodzaju treningu kluczowy jest czas całkowitego treningu. Dzięki wysokim obrotom nasz organizm w krótkim czasie spala pokaźną ilość kalorii. Dodatkowo ćwiczenia dobrane są tak, by równomiernie rozbudować mięśnie. Można podsumować to tak, że treningi tabata to cardio i trening siłowy całego ciała w jednym. Jest to więc świetna opcja dla tych, którzy mają ograniczony czas. Spalamy kalorie jednocześnie budując masę mięśniową. 

Treningi tabata w domu czy klubie?

Choć ćwiczenia zawarte w treningu tabata nie wydają się skomplikowane to ze względu na szybkie tempo wykonywania łatwo można przegapić kwestię techniki. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę warto nabrać wprawy pod okiem trenera personalnego. Jeśli nie możemy sobie na niego pozwolić to również zajęcia grupowe w klubie powinny być dobrym wstępem. Dopiero jeśli jesteśmy pewni co do poprawności techniki możemy przenieść nasze treningi w domowe zacisze. Ma to znaczenie nie tylko w kwestii efektu naszego wysiłku, ale przede wszystkim zdrowotnie. Źle wykonywane ćwiczenia grożą nabawieniem się zwyrodnień, wad postawy i urazów. Warto więc zainwestować w kogoś, kto pokieruje nami przez pierwsze tygodnie.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł