Jakie są rodzaje orzechów i ich właściwości?

0
(0)

Orzechy są niezwykle cenionymi owocami. Zawierają dużo wartościowego tłuszczu, którego ilość wacha się w zależności od rodzaju. Dodatkowo są źródłem białka i mnóstwa innych składników dobroczynnych dla naszego organizmu. Co prawda orzech mimo niewielkich rozmiarów zawiera względnie sporą ilość kalorii. Nie powinno nas to jednak zniechęcać do tego rodzaju bakalii. Orzechy są tak wartościowe dla naszego organizmu, że dodanie rozsądnych ilości do diety może wyjść mu tylko na dobre. Odpowiednia dawka tego owocu, którą powinniśmy przyjąć nie jest też w stanie wpłynąć realnie na masę naszego ciała ze względu na niewielką objętość. Przyda nam się tu również informacja, jakie są rodzaje orzechów i czym się od siebie różnią.  Każde orzechy na pewno zawierają niezwykle pożądane sterole, tokoferole, związki fenolowe, kwasy omega i wiele innych. Poprawiają pracę mózgu, wspomagają pamięć, wygląd skóry i włosów, obniżają poziom złego cholesterolu i moglibyśmy tak wymieniać jeszcze bardzo długo. Jakie są rodzaje orzechów i które powinniśmy wybierać?

Orzechy włoskie.

Orzechy włoskie to chyba najbardziej znana odmiana orzechów. Szczególnie dobrze wpływają na pracę serca i mózgu, polecane szczególnie dla kobiet w ciąży. Zawierają wyjątkowo dużo Witaminy B6 i nienasyconych kwasów tłuszczowych. 

Orzechy nerkowca.

Orzechy nerkowca są dobrą propozycją dla tych, którzy patrzą na kaloryczność. W 100g tej odmiany mamy 553 kcal, co czyni je najmniej kaloryczną odmianą. Wyróżniają się dużą ilością żelaza.

Orzechy Laskowe.

Orzechy Laskowe słusznie kojarzą się od razu z kremem czekoladowym. Są bogate w witaminę E a także obniżają poziom cholesterolu. Zaletą jest zdecydowanie niższa cena w porównaniu do innych odmian. 

Migdały.

Migdały mają dobroczynny wpływ na krew. Mają dużą ilość flawonoidów a co za tym idzie- pomagają utrzymać płytki krwi w dobrej kondycji. Poleca się je osobom, które powinny wspierać regulację ciśnienia tętniczego. Są niestety nieco droższe od innych ze względu na pochodzenie.

Jakie są rodzaje orzechów w Polsce?

Orzechy hodowane w Polsce mają dużą zaletę. Są zdecydowanie tańsze od tych, które musimy sprowadzać, dzięki czemu częściej można sobie na nie pozwolić. Istnieje też prawdopodobieństwo, że wśród znajomych mamy kogoś z drzewkiem w ogródku. Jakie rodzaje orzechów możemy uprawiać w naszym klimacie? Niestety niewiele takich istnieje. Do wyboru zostają nam zaledwie orzechy laskowe oraz włoskie, ewentualnie ziemne. Do wyhodowania drzewa, które będzie dawało owoce potrzeba jednak trochę cierpliwości, czasu i dobrej ręki. Popłaci to jednak w przyszłości najbardziej wartościową bakalią we własnym ogródku. 

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł