Joga nago- fanaberia czy innowacja?

4
(1)

Co to jest joga i na czym polega?

Joga nie jest typowym sportem, jak może się niektórym wydawać. Jest to raczej zestaw ćwiczeń a dokładniej pozycji, które w połączeniu z kontrolowanym oddechem i medytacją przynoszą spektakularne efekty. Dlaczego tak wielu ludzi decyduje się na to z pozoru nudne zajęcie? Wbrew pozorom ten szczególny rodzaj medytacji wpływa zarówno na naszą psychikę jak i ciało. Pozwala rozluźnić mięśnie, poprawia postawę ciała, wpływa zbawiennie na plecy. Psychicznie za to odpręża, uwalnia napięcie, wycisza, pozwala skupić się na sobie. Jest szczególnie ceniona w tych ciężkich czasach ze względu na ułatwienie radzenia sobie ze stresem. 

Joga i jej rodzaje. 

Istnieje mnóstwo rodzajów jogi. Można wykonywać ją zarówno indywidualnie jak i w parach. Wariacji jest mnóstwo, są tak samo zakręcone jak same ich nazwy. Hatha joga, Ashtanga joga, Yin joga, Bikram Joga,Vinyasa joga to tylko niektóre z rodzajów. Każdy służy czemuś innemu i ma inne skutki. To, na którą się zdecydujemy powinniśmy uzależnić od tego, czego oczekujemy od ćwiczeń oraz od naszego aktualnego stanu zdrowia i innych czynników jak na przykład ciąża. 

Joga nago- innowacja czy wariacja?

Wśród wszystkich wariacji jogi mamy jeszcze sposoby jej uprawiania. Coraz bardziej popularna staje się… joga nago. Ciężko stwierdzić, jaki wpływ ma brak ubrania na te ćwiczenia- prawdopodobnie chodzi jedynie o rodzaj ,,wyzwolenia”. Musi coś w tym jednak być, skoro decyduje się na nią coraz więcej osób. Trzeba przyznać, że wymaga to wyjścia ze strefy komfortu i pewnego rodzaju przełamania bariery wstydu… Nawet samotnie uprawiane ćwiczenia w domu nago w najwymyślniejszych pozycjach muszą być na początku dość krępujące. Odrzucenie całego odzienia i ukazanie się nago przy różnych ,,rytuałach” jest jednak znane i praktykowane od lat. Fakt, że pierwsze, co nam się z tym kojarzy to sekta nie powinien jednak nas odstraszać. Ćwiczenia na macie raczej nie zamienią się nigdy w czarne msze. 

Jak wygląda joga nago?

Sprawa jest prosta, jeśli ćwiczymy jogę w zaciszu swojego domu samotnie lub z partnerem. Czy istnieją zajęcia grupowe z tego rodzaju jogi? Oczywiście, że tak. To nasza indywidualna kwestia, czy jesteśmy gotowi na taki krok. Okazuje się, że w wielu miejscach na świecie a także w Polsce możemy skorzystać z takiej opcji. Zajęcia odbywają się w grupach podzielonych płciami, choć możemy również wybrać grupę koedukacyjną. Co ciekawe i ważne- w niektórych miejscach są grupy specjalnie dla homoseksualistów, aby również oni czuli się zupełnie swobodnie. Trzeba przyznać, że to wyjątkowa innowacja nawet w tych czasach.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł