Kim jest Adrian Zandberg?

0
(0)

Adrian Zandberg to polski historyk, przedsiębiorca i polityk. W 2015 roku został współzałożycielem i członkiem Zarządu Krajowego Partii Razem. Jest także doktorem nauk humanistycznych i wykładowcą na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i w Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki.

Adrian Zandberg — życiorys

Adrian Zandberg urodził się 4 grudnia 1979 w Aalborgu, na Półwyspie Jutlandzkim. Dzieciństwo spędził w Danii, dokąd jego rodzina wyemigrowała w 1967 roku. Zandbergowie wrócili do Polski przed pójściem małego Adriana do szkoły i osiedlili się na Mokotowie.

Jest absolwentem Autorskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 42 w Warszawie. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, jednak go nie ukończył. Na tym samym Uniwersytecie jednak uzyskał tytuł magistra z historii, a w 2007 roku obronił pracę doktorską. Jego doktorat poświęcony był brytyjskiej i niemieckiej lewicy socjaldemokratycznej.

W pracy naukowej, jako historyk, zajmuje się historią medycyny i leczenia uzależnień. Jego artykuły pojawiły się między innymi w Medical History, czasopiśmie wydawanym przez Cambridge University Press

Kariera zawodowa

Z polityką związał się już po maturze, kibicował wówczas Unii Pracy. Jak wyznał w jednym z wywiadów jego hobby, już wcześniej, było oglądanie relacji z posiedzeń parlamentu.

Najbardziej kibicowałem Unii Pracy i jej ówczesnemu liderowi Ryszardowi Bugajowi.

Zandlerowi udało się zostać przewodniczącym popularnej młodzieżówki, tj. Federacji Młodych UP. Jedną z jego zastępczyń była wówczas Barbara Nowacka.

Był jednym z bardziej obiecujących działaczy. Ma żywy intelekt, niezwykłą charyzmę. To mu zostało do dziś – opisuje Zandberga liderka Zjednoczonej Lewicy.

W młodzieżówce organizował m.in. protesty przeciwko pomysłom odpłatności za studia czy wysłaniu polskich wojsk do Iraku. Gdy Unia Pracy weszła w koalicję z SLD, Adrian Zandberg odszedł z partii. Był bowiem przeciwny sojuszowi.

W 2005 roku współtworzył partię Unia Lewicy III RP, z której w tym samym roku odszedł. Potem zakładał Stowarzyszenie Młodych Socjalistów, które zajmowało się edukacją polityczną. Działał w kooperatywach spożywczych.

W 2007 roku był współpracownikiem lidera PPS – Piotra Ikonowicza podczas kampanii prezydenckiej.

W 2015 roku został współzałożycielem Partii Razem i z jej ramienia startował w wyborach parlamentarnych do Sejmu, jednak partia nie przekroczyła progu wyborczego.

W 2019 roku starał się o mandat posła do Parlamentu Europejskiego – bezskutecznie. W tym samym roku miały miejsce także wybory parlamentarne, w których brał udział w ramach projektu Lewica. Udało mu się zostać posłem do Sejmu IX kadencji.

O Adrianie Zandbergu zrobiło się głośno po jego udziale w debacie przedwyborczej, w której spotkali się liderzy ośmiu ugrupowań. Zandberg zabłysnął na tle doświadczonych polityków i został uznany przez media zwycięzcą debaty oraz nową, obiecującą twarzą polskiej lewicy.

Adrian Zandberg zawodowo jest programistą, programuje aplikacje mobilne zwłaszcza na amerykański rynek. Na swoim koncie ma także pracę jako wykładowca na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i w Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki. Rektorem tej uczelni jest prof. Paweł Bromski – kiedyś dobry znajomy nieżyjącego już Piotra Zandberga, ojca Adriana.

Życie prywatne

O życiu prywatnym Adriana Zandberga wiadomo niewiele. Od kilku lat jest w związku małżeńskim z Barbarą Audycką-Zandberg, która też jest z Młodych Socjalistów – para ma zatem zbieżne poglądy. Owocem ich związku jest dwoje dzieci – Olaf i Olga.

Więcej informacji o codziennym życiu i podejmowanych inicjatywach Zandberga znaleźć można na przykład na jego instagramowym profilu.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł