Kim jest Andrzej Grabowski?

0
(0)

Urodzony w 1952 roku Andrzej Grabowski jest nie tylko jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich aktorów, ale i jednym z wyjątkowo lubianych przez publiczność. Jego role zachwycają, bawią, wzruszają, skłaniają do przemyśleń i tym samym sprawiają, że aktor ma tysiące fanów ze skrajnie różnych pokoleń. Jego aktorski kunszt i ciekawy sposób bycia doceniają zarówno starsi, jak i młodsi.

Andrzej Grabowski – życie, kariera i osiągnięcia

Początki kariery aktora nie zapowiadały sukcesów na polskiej scenie artystycznej. Choć po maturze próbował dostać się szkoły teatralnej, nie udało mu się to i został zatrudniony jako pracownik firmy Gazobudowa. Kolejna próba dostania się na wymarzoną uczelnię miała miejsce w 1969 roku i tym razem zakończyła się sukcesem, a Grabowski zaczął naukę w PWST w Krakowie. Jednym z jego kolegów na roku był m.in. Jerzy Stuhr. Już pierwsze miesiące studiów pozwoliły mu zadebiutować w Teatrze Telewizji, z kolei trzeci rok musiał powtarzać. W trakcie nauki udzielał się w kabaretach i debiutował na na dużym ekranie drobnymi epizodami.

Po zdobyciu dyplomu pracował w Teatrze w Tarnowie i na jego deskach występował w licznych sztukach. Związał się też z Teatrem Słowackiego w Krakowie, występował w zespole Ensemble MW2, a później rozpoczął solową karierę kabaretową. Największą popularność przyniosła mu jednak rola w polsatowskim serialu telewizyjnym „Świat według Kiepskich”, która przez lata biły rekordy popularności i przyniosła mu status sitcomowej gwiazdy.

Ciekawostki: w 2003 roku był na 2 miejscu najpopularniejszych aktorów polskich wg rankingu Google Zeitgeist a w 2005 wciąż trzymał się na miejscu piątym. Forbes Polska uznał go za jedną ze 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, a jego wizerunek w 2008 roku wyceniano wśród reklamodawców na 295 000 zł.

Aktor zagrał w kilkuset filmach, serialach i spektaklach teatralnych, podkładał też głos w wielu dziecięcych produkcjach dubbingowych i wydał trzy albumy studyjne „Cudne jest nudne”, „Pechy i peszki” oraz „Mam prawo…czasami…banalnie”.

Przegląd najciekawszych produkcji z jego rolą:

 • „Świat według Kiepskich”
 • „Kariera Nikosia Dyzmy”
 • „Dzień świra”
 • „Zróbmy sobie wnuka”
 • „Pitbull. Nowe porządki” i „Pitbull”
 • „Mała Moskwa”
 • „Boża Podszewka”
 • „Klan”
 • „Na dobre i na złe”
 • „Złotopolscy”
 • „Pierwsza miłość”

Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2009 i Złotym Medalem w 2020.

Prywatnie aktor dwukrotnie się rozwodził. Z Anną Tomaszewską ma dwie córki (jest też teściem Pawła Domagały), w 2009 roku poślubił Anitę Kruszewską, z którą rozwiódł się w 2018, a dziś jest w związku z Aldoną Grochal.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł