Kim jest Antoni Pawlicki?

Antoni Pawlicki. Tarnobrzeg. 07.12.2015.
5
(1)

Urodzony w 1983 roku Antoni Pawlicki jest lubianym przez publiczność, polskim aktorem telewizyjnym, teatralnym i filmowym, którego szersza widownia kojarzy przede wszystkim dzięki świetnej roli Janka Markiewicza, tzw. „Cichociemnego” żołnierza Związku Walki Zbrojnej w filmie TVP2 „Czas honoru”.

Antoni Pawlicki – kariera, życie i twórczość

Pawlicki pochodzi z Warszawy i wychował się w rodzinie o bardzo konserwatywnych poglądach. Jest synem operatora filmowego Tadeusza Pawlickiego, wnukiem Barbary Rachwalskiej, aktorki również występującej w filmach i teatrze oraz bratankiem dziennikarza i producenta filmowego Macieja Pawlickiego. Od najmłodszych lat przesiąknięty atmosferą kina, sztuki i telewizji.

Aktor ukończył studia w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza (w 2006 roku), a w swoich pierwszych rolach pojawił się już w spektaklach dyplomowych uczelni. W tym czasie zagrał m.in. w
Letnikach” M. Gorkiego, „Bezimiennym dziele” Witkacego czy „Trzech siostrach” Czechowa.

Pierwszy epizod na ekranie telewizyjnym „zaliczył” w wieku 14 lat, wcielając się w rolę ucznia w lubianej, polskiej telenoweli „Klan”. Gościnnie pojawiał się też w wielu innych seriach jak np. Rodzinka, Kryminalny, Królowe śródmieścia czy Pensjonat pod Różą.

Na przełomie swojej kariery zbierał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Nagrody za Najlepszą rolę męską na MFF w Bratysławie i Salonikach, Nagrodę aktorska na OFSF Prowincjonalia za film „Z odzysku”, Nagrodę za debiut aktorski, również w filmie „Z odzysku”, na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej. W 2009 utytułowany nagrodą „Róże Gali” w kat. Piękny Debiut. W 2020 został odznaczony Medale „Pro Patria” przyznawanym przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Przegląd filmografii:

  • Ponad 40 filmów m.in. „Gierek”, „Chyłka. Rewizja”, „Proceder”, „Klan”, „Katyń”, „Z odzysku”, „Kryminalni”, „Ostatnia akcja”, „Czas honoru”, „Instynkt”, „Kac Wawa”, „Ojciec Mateusz”, „Na noże”, „Wszystko gra”, „W rytmie serca”, „Gorzko, gorzko”, „Drzazgi”.
  • Role na deskach teatralnych m.in. „Polowanie na łosia”, „Komu uwierzycie”, „Pozory mylą”, „Showtime”, „HollyDay”, „Matki i synowie” czy „Fredro dla dorosłych mężów i żon”
  • Role dubbingowe jak „Ant-Man”, „Psy i koty: Odwet Kitty”, „Oz: Wielki i potężny”, „Star Wars: Battlefront II” czy „Mały Książę”.

Prywatnie jest mężem Agnieszki Więdłochy i od 2020 również ojcem ich wspólnej córki. Aktora można śledzić na Instagramie, gdzie dzieli się z widzami zdjęciami z planu i życia. Obserwuje go ponad 59 000 followersów.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł