Kim jest Jacek Wszoła? [wiek, wzrost, kariera sportowa]

5
(2)

Jacek Wszoła to legenda polskiego sportu. W pamięci kibiców zapisał się wygrywajac w 1976 roku turniej olimpijski w Montrealu. Jak potoczyła się kariera polskiego lekkoatlety? Co teraz robi Jacek Wszoła?

Jacek Wszoła — życiorys

Wybitny polski lekkoatleta urodził się 30 grudnia 1956 roku w Warszawie w rodzinie nauczycieli wychowania fizycznego. Jego ojciec Roman był także znanym trenerem lekkoatletyki, i to on zaszczepił synowi zamiłowanie do sportu.

Jacek Wszoła jest absolwentem Zespołu Szkół Łączności. Później studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale prawa. Kierunku tego nie udało mu się jednak ukończyć.

Jacek Wszoła — kariera sportowa

  • Początki

Kiedy Jacek Wszoła miał 15 lat, zaczął uprawiać gimnastykę. Szybko jednak zrozumiał, że jego życiowym powołaniem jest skok wzwyż. Jego pierwszym szkoleniowcem w AZS – AWF Warszawa był Stanisław Janowski. I to pod jego skrzydłami, już w wieku 18 lat ustanowił w tej dziedzinie nowy rekord Polski.

W 1974 roku Jacek Wszoła zaczął trenować ze swoim ojcem i zdobył swój pierwszy złoty medal mistrzostw Polski seniorów, skacząc na wysokość 2,20 m. Rok później na na mistrzostwach Europy zajął 5. miejsce z wynikiem 2,19. Jako „cudowne dziecko” pojechał do Aten na mistrzostwa Europy Juniorów i z wynikiem 2,22 ustanowił nowy rekord, zdobywając przy tym złoty medal.

  • Igrzyska Olimpijskie 1976

W 1976 roku pojechał na swoje pierwsze Igrzyska Olimpijskie do Montrealu, gdzie 31 lipca pokonał swoich rywali, w tym faworyta gospodarzy Grega Joya. Ile skoczył Wszoła? W pięknym stylu pokonał poprzeczkę na wysokości 2,25 m, ustanawiając tym samym nowy rekord olimpijski.

  • Lata 1977 – 1980

W 1977 roku Jacek Wszoła zdobył złoty medal na halowych Mistrzostwach Europy, ustanawiając wynikiem 2,25 nowy rekord halowego czempionatu. Na zawodach tego typu startował jeszcze czterokrotnie, zdobywając w 1980 roku srebro w Sindelfingen. W roku 1977 zdobył także złoty medal uniwersjady.

W 1978 roku podczas halowych mistrzostw Europy w Austrii zajął 7. miejsce, a podczas rozgrywanych w Pradze mistrzostw Europy uplasował się na pozycji 6.

W 1979 roku Wszoła zdobył 2. miejsce w Pucharze świata, a podczas uniwersjady w Meksyku, z dobrym wynikiem 2,26, zajął miejsce tuż za podium.

Sezon olimpijski 1980 rozpoczął od srebrnego medalu na halowych mistrzostwach Europy. Dnia 25 maja w czasie 2. edycji mityngu w niemieckim Eberstadt Jacek Wszoła ustanowił nowy rekord świata, skacząc na wysokość 2,35 m.

  • Igrzyska Olimpijskie 1980

Cztery lata później Jacek Wszoła wziął udział w Olimpiadzie w Moskwie. Niestety został pokonany przez nieznanego wtedy zawodnika NRD, Gerda Wessiga. Niemiec skoczył na wysokość 2,36 m i ustanowił tym samym dwa nowe rekordy – świata i olimpijski, które wcześniej należały do Wszoły. Polak w finale zawodów pokonał poprzeczkę na wysokości 2,31 m, poprawiając swoje własne najlepsze osiągnięcia, niestety nie udało mu się zbliżyć do rywala, gdyż spalił trzy próby na 2,33 m.

Po latach okazało się, że rywalizacja nie była czysta — Wessig stosował doping. W 1999 roku Wszoła spotkał się z Niemcem, który wtedy ponoć powiedział:

Pewnie wiesz albo się domyślasz. Ale gdybym tego nie zrobił, gdybym się nie zgodził, nie znalazłbym się nawet w kadrze juniorów NRD. Odcięto by mnie od wszystkiego.

  • Kontuzja w 1980

W drugiej części sezonu w 1980 roku podczas zawodów w Poznaniu Wszoła zerwał ścięgna i więzadła stawu skokowego. Powodem kontuzji był pasek nawierzchni, który odsunął się przy wybiciu. Lekkoatleta wrócił do pełnej sprawności dopiero po 18 miesiącach.

  • Afera Pantoflowa 1982

W 1982 roku w trakcie mistrzostw w Atenach Jacek Wszoła został zdyskwalifikowany, przez co nie wystąpił w finale zawodów. Spowodowane to było tzw. aferą pantoflową i konfliktem między zawodnikiem, a PZLA.

Chodziło o to, że lekkoatleta nie chciał założyć butów marki Adidas, która była sponsorem zawodów. Powodem był kontrakt, który Wszoła podpisał w 1977 roku z japońską firmą ASICS. Zawodnik  odmowę tłumaczył też komfortem swojego obuwia. Władze związku były jednak nieubłagane i ostatecznie nie pozwoliły mu na start. Wszoła komentował po latach tę aferę jako decyzję czysto polityczną, gdyż miała ona miejsce w trakcie stanu wojennego.

  • Igrzyska Olipijskie 1984

Na kolejne Igrzyska Olimpijskie, które odbywały się w 1984 roku w Los Angeles, Jacek Wszoła nie pojechał z powodu sytuacji politycznej i stanu wojennego w Polsce. Był wtedy w życiowej formie i bardzo przeżył tę sportową tragedię.

  • Koniec kariery 1989

W 1989 roku po zakończeniu kariery Wszoła przez pół roku był w Szwecji trenerem i nauczycielem historii. Potem założył w Polsce firmę budowlaną, miał także kantor wymiany walut. Następnie otworzył na warszawskim Ursynowie sklep sportowy.

Co aktualnie robi Jacek Wszoła?

Od 1999 roku Jacek Wszoła jest współwłaścicielem nowoczesnej sieci klubów fitness „Fitness Klub Gymnasion”.

Jest również współzałożycielem Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, gdzie zajmuje się promowaniem szlachetnej idei olimpizmu, chcąc wszczepiać młodym Polakom ducha honorowej rywalizacji. Okazjonalnie występuje w telewizji jako komentator wydarzeń sportowych.

Jacek Wszoła — dzieci, żona

Od 1978 roku Jacek Wszoła jest w związku małżeńskim z lekkoatletką Krystyną Skowrońską. Para poznała się w szkole, gdzie chodzili razem do klasy. Owocem ich związku jest syn oraz córka.

Syn znanego sportowca przez około 5 lat trenował skok wzwyż, jednak stwierdził, że nie da rady być lepszym od ojca. Córka Wszoły również skakała wzwyż, trenowała także trójskok i biegała przez płotki – zajęła piąte miejsce w finale halowych mistrzostw Polski na 60 m.

Jacek Wszoła — ciekawostki

Ile ma wzrostu Jacek Wszoła? Lekkoatleta mierzy 195 cm wzrostu.

Jacek Wszoła — nagrody i wyróżnienia:

  • Laureat drugiego miejsca plebiscytu Przeglądu Sportowego w 1976 roku.
  • Zdobywca nagrody Złote Kolce dla najlepszego polskiego lekkoatlety.
  • Otrzymał również Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Bądź pierwszy i oceń artykuł