Kim jest Jan Holoubek?

0
(0)

O reżyserze Janie Holoubku zrobiło się ostatnio głośno, za sprawą najnowszego hitu Netflixa Wielka woda. Jednak syn aktorskiej pary – Gustawa Holoubka i Magdaleny Zawadzkiej ma na koncie o wiele więcej sukcesów. Jak do tej pory rozwijała się jego kariera?

Jan Holoubek — życiorys

Jan Holoubek urodził się 4 marca 1978 w Warszawie. Zamiłowanie do sceny filmowej wyniósł z domu. Jego rodzicami są Magdalena Zawadzka – wybitna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, oraz zmarły w 2008 roku Gustaw Holoubek – prawdziwa legenda filmu i teatru.

W roku 2001 Holoubek ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Ze sztuką reżyserską zapoznali go Edward Kłosiński oraz Witold Sobociński. To właśnie od nich Jan zdobywał doświadczenie, a także uzyskał niezbędną wiedzę, która pozwoliła mu doskonalić własne, nabyte wcześniej umiejętności.

Kariera

Po ukończeniu studiów Jan Holoubek postanowił rozpocząć karierę zawodową w show-biznesie.Z tego też powodu w 2004 roku postawił na niezależną działalność, którą z powodzeniem prowadzi do dziś. Zajmuje się on mianowicie wykonywaniem zdjęć przy produkcji filmów fabularnych. Największe uznanie zdobył dzięki produkcjom Świadek koronny i Podatek od miłości. Pozytywnym odbiorem widzów cieszyły się także wyreżyserowane przez niego seriale: Rojst oraz Odwróceni. Ojcowie i córki. Jan Holoubek ma na koncie współpracę z takimi sławnymi osobistościami polskiego kina jak Juliusz Machulski, Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr czy Krystyna Janda. Często współpracuje również przy tworzeniu reklam oraz realizacji Teatru Telewizji.

W 2007 roku postanowił wyreżyserować swój pierwszy, własny film Słońce i Cień. Wystąpił w nim ojciec reżysera, wraz ze swoim najlepszym przyjacielem i cenionym literatem – Tadeuszem Konwickim. Debiut ten stał się jednym z najważniejszych wydarzeń w całej jego karierze, gdyż to dzięki niemu zyskał rozgłos wśród widzów z całej Polski i nie tylko. Film został odznaczony licznymi nagrodami na filmowych festiwalach. Kolejnym przedsięwzięciem Holoubka był fabularyzowany dokument opowiadający alternatywną historię Polski, czyli Pocztówka z Republiki Absurdu.

Prawdziwą sławę przyniósł mu zrealizowany wspólnie z Kasprem Bajonem serial kryminalny Rojst, w którym pojawiają się m.in. Andrzej Seweryn, Łukasz Simlat i Dawid Ogrodnik. To właśnie ta produkcja rozpoczęła owocną pracę autora z serwisem streamingowym Netflix.

W 2020 roku światło dzienne ujrzał dokument 25 lat niewinności, opowiadający wstrząsającą historię Tomka Komendy. Film został doceniony zarówno przez widzów, jak i krytyków filmowych. Za ten film Holoubek zyskał uznanie, o czym świadczy deszcz nagród na rozmaitych festiwalach – w tym Paszporty Polityki.

W 2022 roku Holoubek we współpracy z Netflixem zrealizował serial Wielka Woda, który został okrzyknięty najlepiej ocenianym i najpopularniejszym polskim serialem tego roku.

Jan Holoubek otrzymał między innymi Wyróżnienie Specjalne w Konkursie Filmów oraz 15 nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły 2021, a także pięć statuetek na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film.

Od roku 2011 jest jednym z członków Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Pracuje również nad kolejną częścią kultowego serialu Rojst, który zyskało popularność wśród kinowej publiczności.

Jakie filmy wyreżyserował Jan Holoubek?

Na przestrzeni całego swojego życia, Jan Holoubek wyreżyserował kilkanaście produkcji, które następnie zdobyły uznanie nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Należą do nich:

  • 2007: Słońce i cień
  • 2014: Pocztówki z Republiki Absurdu
  • 2018: Rojst (serial)
  • 2019: Odwróceni. Ojcowie i córki (serial)
  • 2020: 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
  • 2021: Rojst ’97 (serial)
  • 2022: Wielka woda (serial)
  • 2022: Doppelgänger

Był on również operatorem filmowym takich seansów, jak Moralność Pani Dulskiej, Po prostu przyjaźń, Hanoch odchodzi bez słowa, Kruk, Szepty słychać po zmroku, Jak ja kogoś, czy jak ktoś mnie?, a także Chopin czy Pragnienie miłości.

Niewiele osób wie, że Jan Holoubek zadebiutował również na scenie aktorskiej. Zagrał mianowicie w filmie Tydzień na jednej działce.

Ile Holoubek miał żon? Ile dzieci ma Jan Holoubek?

Jan Holoubek ma za sobą nieudane małżeństwo, które rozpadło się już jakiś czas temu. W 2012 roku na planie serialu Lekarze poznał aktorkę Magdalenę Różczkę, z którą po dziś dzień pozostaje w związku. Para ma dwie córki, wychowują również dziecko kobiety z pierwszego małżeństwa.

Oboje mocno dbają o swoją prywatność – niewiele o nich wiadomo, rzadko bywają na branżowych imprezach, i sporadycznie udzielają wywiadów.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł