Kim jest Janusz Józefowicz?

0
(0)

Urodzony w 1959 roku Janusz Józefowicz jest jedną z najszybciej rozpoznawanych, męskich twarzy na ekranach polskiego kina, teatru ale i choreografii. Zawodowy aktor, scenarzysta, świetny reżyser – wybitna postać polskiej sztuki. Aktualnie również dyrektor artystyczny Teatru „Studio Buffo”.

Janusz Józefowicz – życiorys, praca na ekranie i filmografia

Aktor pochodzi ze Świecia, a z wykształcenia jest magistrem sztuki. Na rodzimej scenie teatralnej i telewizyjnej aktywny niezmiennie od 1981 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, a swoje pierwsze wyróżnienie za występy na teatralnych deskach otrzymał już w czasie studiów. Dyplomowa rola Marco w spektaklu „Widok z mostu” Artura Millera przyniosła mu pierwszą, ważną dla młodego aktora rozpoznawalność wśród publiczności.

Sam spektakl dyplomowy „Złe wychowanie” pozwolił mu dotrzeć do dużego grona odbiorców dzięki temu, że stał się wydarzeniem artystycznym roku. Mało tego, przedstawienie przeniosło się na deski innych teatrów, a także było szeroko wystawiane prawie w całej Europie i zgarnęło wiele istotnych nagród. Być może właśnie efektem tej popularności było też otrzymanie w 1990 roku stypendium Józefowicza na 6 tygodni stażu dla choreografów. W Stanach pracował na etiudami, a choreografii uczył się od najlepszych.

Przegląd bogatej choreografii aktora na przestrzeni całej jego kariery to długa lista zarówno przedstawień teatralnych, którym szykował choreografię, jak i je współreżyserował lub był reżyserem wyłącznym. Warto tu wymienić choćby ułamek z wielu cenionych pozycji:

  • Brel, Hemar
  • Czerwony Stoliczek, Musical Metro
  • Mein Kampf, Wdowy
  • Kubuś fatalista, Dybuk,
  • Koniec początku, Tango Sławomira Mrożka
  • Pastorałki góralskie, Latający cyrk Monthy Pythona,
  • Bajor w Buffo, Obok nas
  • Przeżyj to sam, Piotruś Pan
  • Wieczór włoski, Wieczór francuski, Wieczór brytyjski i szereg innych w Teatrze Buffo
  • Zemsta nietoperza, Koncert z okazji rocznicy strajków w Ursusie

Filmografia Józefowicza to m.in. produkcje: „Klan”, „Fala Zbrodni”, „Niania”, „Sztos”, „Poranek kojota”, „Superprodukcja”, „Trójkąt Bermudzki”, „C.K Dezerterzy” czy „Oszołomienie”.

Aktor może się też pochwalić gamą ważnych nagród i odznaczeń m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Grand Prix za musical Polita, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotą Masą za reżyserię spektaklu „Legalna Blondynka”, Złotą Maską dla najlepszego reżysera 1999/2000, Nagrodą Prezesa Polskiego Radia 1998 w Opolu, Bykiem Sukcesu miesięcznika „Sukces” czy Nagrodą im. Stanisława Wyspiańskiego za osobowość artystyczną.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł