Kim jest Krzysztof Bosak?

0
(0)

Krzysztof Bosak był szefem Młodzieży Wszechpolskiej, jednej z najbardziej kontrowersyjnych organizacji młodzieżowych w Polsce. Bosak jest często uważany za skrajnie prawicowego polityka, który ma bardzo kontrowersyjne poglądy na wiele kwestii, w tym na sprawy społeczne, polityczne i ekonomiczne.

Krzysztof Bosak — życiorys

Bosak urodził się 13 czerwca 1982 roku w Zielonej Górze. Jego matka Alicja była nauczycielką, a ojciec Ryszard prowadził własne przedsiębiorstwo poligraficzne. Ma brata Marka, który jest dyrektorem ds. public relations w międzynarodowym przedsiębiorstwie pożyczkowym Vivus.

W dzieciństwie i młodości Krzysztof Bosak trenował akrobatykę sportową oraz windsurfing. Studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej, ekonomię w Szkole Głównej Handlowej oraz filozofię na jednej z prywatnych uczelni wyższych. Żadnego z tych kierunków nie udało mu się ukończyć.

Działalność społeczna

Kiedy miał 18 lat wstąpił do Młodzieży Wszechpolskiej, a w 2001 roku został jej przewodniczącym. Młodzież Wszechpolska to organizacja, która zyskała złą sławę z uwagi na skrajne rasistowskie, ksenofobiczne i homofobiczne poglądy. Bosak był jednym z jej liderów i otwarcie głosił te kontrowersyjne przekonania. Młodzież Wszechpolska była także krytykowana za antysemickie i antykatolickie postawy, co wywołało wiele kontrowersji w Polsce i za granicą.

W latach 2003-2004 Bosak pełnił funkcję prezesa okręgu lubuskiego. W Młodzieży Wszechpolskiej pełnił różne funkcje. W 2002 był członkiem rady naczelnej, od lutego 2004 do kwietnia 2005 sekretarzem zarządu głównego, następnie do listopada 2005 rzecznikiem prasowym. 7 listopada 2005 objął stanowisko prezesa krajowego.

W 2005 roku był kandydatem na posła z ramienia nacjonalistycznej i antysemickiej partii Liga Polskich Rodzin, z którą związał się w 2001 roku. Udało mu się uzyskać mandat. W Sejmie dołączył do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, oraz do Komisji Kultury i Środków Przekazu. Przez cztery lata działał w Radzie Programowej TVP. W czasie swojej kadencji był najmłodszym parlamentarzystą w polskim Sejmie.

Z Ligą Polskich Rodzin pozostał do czerwca 2008 roku, kiedy to po przegranych, przedterminowych wyborach parlamentarnych, nie zdobył mandatu. Na kilka lat zniknął ze sceny politycznej. W tym czasie zaangażował się w działanie serwisu Prawy.pl, którego był redaktorem naczelnym. Był także prezesem Fundacji Europa Media, którą sam założył. Działał również w Fundacji Republikańskiej.

W 2011 roku został wybrany na posła z ramienia skrajnie prawicowej organizacji Prawica Rzeczypospolitej, która również była krytykowana za swoje skrajne poglądy. W 2012 roku dołączył do ugrupowania politycznego o charakterze konserwatywnym – Ruch Narodowy. Był wiceprezesem powołanej w późniejszych latach partii o takiej samej nazwie.

W 2014 roku z listy Ruchu Narodowego wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nie udało mu się jednak uzyskać mandatu. Bosak wystartował również w wyborach samorządowych, gdzie starał się o miejsce w Radzie m.st. Warszawy oraz w wyborach uzupełniających do Senatu. Oba starty zakończyły się porażką.

W 2015 roku z ramienia Nowej Prawicy i Ruchu Narodowego startował w wyborach samorządowych, gdzie ubiegał się o stanowisko prezydenta Zielonej Góry. Zdobył jedynie 4,45% głosów. W 2018 roku w wyborach samorządowych starał się o miejsce w sejmiku mazowieckim. Nie uzyskał mandatu radnego.

Kiedy w 2019 roku został jednym z liderów koalicji Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy. W tym samym roku wystartował z jej listy w wyborach do Europarlamentu. Nie zdobył mandatu. W 2019 roku roku powstała także parta Konfederacja Wolności i Niepodległości, w której działania mocno się zaangażował. Z jej ramienia wystartował w wyborach parlamentarnych do Sejmu i uzyskał mandat posła.

Na początku 2020 roku Krzysztof Boska wygrał w partii prawybory i tym samym został jej kandydatem w wyborach prezydenckich. Ostatecznie przegrał w pierwszej turze. Jego kampania wyborcza była kontrowersyjna i skupiała się głównie na kwestiach związanych z bezpieczeństwem i migracją.

Krzysztof Bosak pozostaje jednym z najbardziej kontrowersyjnych polityków w Polsce. Jego skrajne poglądy i kontrowersyjne wypowiedzi publiczne budzą wiele emocji i dyskusji wśród Polaków i za granicą. Jego wpływ na politykę polską i społeczeństwo jest wciąż tematem debat i dyskusji.

Życie prywatne

Krzysztof Boska od młodości zaangażowany w działanie ZHP. Jest sternikiem jachtowym, był również instruktorem żeglarskim.

Wystąpił w szóstej edycji popularnego programu Taniec z gwiazdami. Jego partnerką była Kamila Kajak, która wygrała pierwszą edycję TZG razem z Olivierem Janiakiem. Para odpadła na półmetku programu. Część widzów była tym faktem zbulwersowana.

Mimo iż nie przepadam za LPR to jednak Krzysiek był świetny razem z Kamilą fajnie wyglądali i tańczyli! Chciałam ich oglądać do końca, ale jury i to w tym wypadku nie pan Galiński ani nie pani Iwona uniemożliwili to!!! – można było przeczytać na forum Tańca z gwiazdami.

W 2008 roku Krzysztof Bosak założył Fundację Europa Media.

Dzień po zainaugurowaniu kampanii prezydenckiej, 8 lutego 2020 roku, polityk stanął na ślubnym kobiercu. Potwierdził to na swoim Facebooku.

Dziś dla mnie wielki dzień: poślubiłem moją ukochaną Karinę. Nie informowałem o niczym wcześniej ponieważ chcieliśmy zachować prywatny charakter wydarzenia, jednak media i tak od tygodni nie dawały nam spokoju – czytamy we wpisie Bosaka.

Jego wybranka – Karina Walinowicz pochodzi ze Szczecina i z wykształcenia jest prawnikiem. Pracuje jako ekspertka w Instytucie Ordo Iuris, w którym pełni funkcję dyrektora Centrum Wolności Religijnej.

W listopadzie 2020 roku przyszło na świat pierwsze dziecko pary, syn Artur Maksymilian.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł