Kim jest Krzysztof Zalewski?

Urodzony w 1984 roku Krzysztof Zalewski jest wszechstronnym, polskim muzykiem i instrumentalistą, który nie tylko gra, śpiewa, ale i jest autorem i kompozytorem tekstów. Dodatkowo chętnie udziela się również na scenach filmowych i jest aktorem, który pojawił się w kilku polskich produkcjach i rolach dubbingowych. Fani kojarzą go jednak przede wszystkim ze sceny muzycznej, na której jest niezwykle aktywny i osiąga sukcesy, ciesząc się świetną opinia publiczności i zyskując coraz więcej nagród i prestiżowych wyróżnień przyznawanych przez krytyków muzycznych oraz kapituły licznych konkursów.

Krzysztof Zalewski – muzyka, dyskografia i nagrody

Kariera muzyczna artysty zaczęła się od trzyletniej gry w lokalnym zespole Loch Ness, w którym Zalewski grał na gitarze. Kolejnym krokiem na drodze do sławy był wokalny talent show „Idol”, w którym wziął udział w 2002 roku i przebojem nie tylko dostał się do finału, ale i go zwyciężył. Efektem było nagranie debiutanckiego albumu studyjnego „Pistolet”, balansującego gatunkowo między rock’iem i heavy metalem.

Później nagrywał kolejne utwory, ale i pracował jako instrumentalista świetnie znanych, polskich wykonawców (Katarzyna Nosowska, Brodka, Nie-bo, Hey).

Dyskografia

  • „Pistolet”, BMG Poland 2004
  • „Zelig”, Kayax 2013
  • „Złoto”, Kayax 2016
  • „Zalewski śpiewa Niemena”, Kayax 2018
  • „Zabawa”, Kayax 2020

Wykonał również ścieżki dźwiękowe i utwory pojawiające się w produkcjach „Jeż Jerzy”, „Legendy polskie: Smok”, „Historia Roja”, „Na noże”, „Kurier”

Nominacje do nagród: Eska Music Awards (2015), Fryderyki (2017, 2018, 2019 i 2020), MocArty (2019), MTV Europe Music Awards (2020 i 2021), Paszporty „Polityki” (2019), Róże Gali (2018) i Węże (2017).

Nagrody: Fryderyki 2019 w kat. Nowe wykonanie, Utwór roku i Teledysk roku, Mężczyzna roku 2019 Mateusze 2017,

W 2018 i 2019 roku Zalewski był częścią tzw. supergrupy Męskie Granie Orkiestra, i to właśnie w jej ramach nagrał fenomenalny utwór „Początek” oraz „Sobie i Wam”, które cieszą się niezmienną popularnością publiczności i odkąd tylko się pojawiły, wiodą prym na antenach radiowych praktycznie każdej polskiej stacji.

Jego nagranie są certyfikowane przez Związek Producentów Audio-Video i pokryły się specjalnymi kolorami symbolizującymi wysoką sprzedaż: jedna płyta diamentowa, jedna potrójnie platynowa, cztery platynowe oraz dwie złote. Takie wyniki potwierdzają nie tylko ogromną popularność muzyka na polskiej scenie, ale i jego efektowne zarobki. Album „Zalewski śpiewa Niemena” był także notowany na prestiżowej, ogólnopolskiej liście sprzedaży OLIS, gdzie znalazł się w najlepszej, pierwszej dziesiątce.

Krzysztof Zalewski – Filmografia

Krzysztof Zalewski to znany polski muzyk, wokalista i autor tekstów. Znany jest jednak również z debiutu aktorskiego w filmie „Historia Roja” w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Film miał premierę w 2016 roku i zdobył uznanie krytyków w Polsce.

W „Historii Roja” Zalewski wciela się w Mieczysława Dziemieszkiewicza. Wiosna 1945. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój” traci starszego brata, dowódcę jednostki Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca do ojczyzny i wstępuje do Narodowego Związku Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejne 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy i kolaborantów UB. Władze komunistyczne robią wszystko, by wytropić i wyeliminować „wroga władzy ludowej”.

Kreacja Zalewskiego w filmie została doceniona zarówno przez krytyków, jak i publiczność.

Tym, co czyni Zalewskiego jeszcze bardziej imponującym, jest to, że „Historia Roja” była jego pierwszą rolą aktorską. Mimo to radzi sobie z doświadczonymi aktorami i zapewnia grę, która jest zarówno dopracowana, jak i mocna. Muzyczne tło Zalewskiego również pojawia się w filmie, a jego oryginalna piosenka „Więc zagraj” (So Play) stanowi emocjonalny kręgosłup filmu.

„Historia Roja” to wciągający i dający do myślenia film, a gra Krzysztofa Zalewskiego jest wyjątkowa. Udowadnia, że jest utalentowanym aktorem i dodaje kolejną warstwę do swojej już imponującej kariery artystycznej. Wyprawa Zalewskiego do aktorstwa zakończyła się sukcesem, a fani jego muzyki i nowi fani jego aktorstwa z pewnością będą podekscytowani, widząc, co zrobi dalej.

Głosu muzyka można posłuchać również w audycjach Zelig w Radiu 357 oraz w archiwalnym „Zalef Zgiełku” dawnego Programu Trzeciego Polskiego Radia.