Kim jest Maciej Stuhr?

0
(0)

Urodzony w 1975 roku, Maciej Stuhr jest synem słynnego Jerzego Stuhra i podobnie jak on, jest jednym z najbardziej cenionych, polskich aktorów. Do dziś zagrał w prawie osiemdziesięciu filmach i serialach telewizyjnych, podłożył swój głos w ponad dwudziestu produkcjach dubbingowych, grał na deskach dziesiątek polskich teatrów i występował w Teatrze Telewizji. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Maciej Stuhr – kariera, filmy i wpływ na kulturę

Wszechstronny i wciąż odkrywający coraz to nowe, artystyczne talenty Stuhr jest nie tylko aktorem, ale i reżyserem oraz scenarzystą filmowym i teatralnym, psychologiem, felietonistą, konferansjerem i wykładowcą akademickim. To humanista i artysta o niebagatelnym wpływie na polską kulturę kinową i popkulturę. Uhonorowany m.in. tytułem Mistrza Mowy Polskiej, jest również laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (rola w „33 sceny z życia”), Orła (za pierwszoplanową rolę w „Pokłosiu”), dwóch Róż Gali i Węża.

  • Filmowy debiut: „Dekalog X” Krzysztofa Kieślowskiego
  • Najsłynniejsze filmy: „Pokłosie”, „33 sceny z życia”, „Testosteron”, „Chłopaki nie płaczą”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Szadź”, „Polityka”, „Listy do M.2”, „Planeta singli”, „Belfer”, „Glina”, „Sala samobójców. Hejter”, „Mistyfikacja”, „Śluby panieńskie”, „Diagnoza”, „Obywatel”, „Popatrz na mnie”, „Poranek kojota”, „Francuski numer”

Poza aktorstwem zajmuje się działalnością charytatywną i nieustannie angażuje się w liczne akcje społeczne. Pomaga zarówno ludziom, jak i zwierzętom. W 20we brał udział w kampanii „Psi los” pod hasłem „Prawdziwa przyjaźń jest za darmo”, w 2009 został dawcą szpiku kostnego, w 2017 angażował się w kampanię „sexedpl” poświęconą edukacji seksualnej, poparł akcję KPH „Ramię w ramię po równość” na rzecz osób LGBT, a w 2020 zaopiekował się i przyjął pod dach czeczeńską rodzinę potrzebującą pomocy. Dziś widujemy go na granicy polsko-białoruskiej, gdzie wspiera uchodźców koczujących na pasie granicznym. Brał też udział w kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” i grał w meczach charytatywnych Fundacji Przyjaciółka i TVN. Jest zdeklarowanym społecznikiem.

Prywatnie trenuje triathlon i lubi układać puzzle. W 2014 rozwiódł się z Samantą Janas, a w 2015 związał z Katarzyną Błażejewską.

Bieżące wydarzenia z jego życia można śledzić na stronie internetowej oraz na aktorskim Fanpage na Facebooku, na którym dzieli się fanami przemyśleniami, komentarzami politycznymi, radościami i smutkami codziennego życia.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł