Kim jest Marcin Kowalczyk?

0
(0)

Urodzony w 1987 roku Marcin Kowalczyk jest znanym polskim aktorem filmowym, którego większość fanów doskonale kojarzy z fenomenalnej roli w „Jesteś Bogiem” oraz „Jak zostałem gangsterem”. Doceniany za aktorski kunszt i wybitne wcielanie się w odgrywane postaci. W 2012 roku wyróżniony prestiżową nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. Aktor aktywnie prowadzi swój profil na Instagramie, gdzie jego konto obserwuje ponad 35 800 fanów.

Marcin Kowalczyk – kariera i osiągnięcia na wielkim ekranie

Kowalczyk pochodzi z Krakowa i na polskiej scenie aktorskiej jest aktywny od 2004 roku. Debiutował na scenie krakowskiego Teatru Mumerus w roli żebraka i Walentego w „Iwonie” na podstawie książki Gombrowicza, spektaklu reżyserowanym przez Wiesława Hołdysa. Później pojawił się również w spektaklach „Woyzeck”, „Klub Polski” oraz „Babel 2”. Za rolę w tym ostatnim otrzymał nagrodę aktorską XXIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Początkowo kariera Kowalczyka bazowała właśnie na teatrze. Ukończył Wydział Aktorski w PWST w rodzimym Krakowie, a później dostawał angaże w kolejnych przedstawieniach na deskach teatralnych. Wreszcie udało mu się dostać pierwszą propozycję kinową. Jego debiutem była kapitalna rola w „Jesteś Bogiem” w 2012 roku, za którą zdobył mnóstwo nagród i natychmiast wypłynął na szerokie, telewizyjne i filmowe wody.

Nagrody i wyróżnienia:

  • Za debiutancką kreację w „Jesteś Bogiem” otrzymał mnóstwo nagród. Najcenniejsza: Polska Nagroda Filmowa Orzeł w kategorii Odkrycie roku.
  • Nagroda na 33 Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – za główną rolę męską w „Hardkor Disko”. Tu doceniono jego elektryzującą rolę i talent do budowania napięcia.
  • Nagroda Honorowa w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych za postać zbrodniarza w „Źle nam z oczu patrzy”

W 2020 pojawił się w pierwszoplanowej roli sensacyjnego dramatu „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” i znów zachwycił zarówno krytyków, jak i publiczność.

Zagrał także w „Dziewczynie z szafy” w 2012, produkcjach „Kosmos”, „Hel”, „Anatomia zła” i „Córki dancingu” w 2015, oraz „Alpha” w 2018.

Aktualnie, poza grą w filmach współpracuje z Reactor Studio, gdzie prowadzi roczny Kurs Aktorstwa Filmowego w oparciu o własny, nieautorytarny model nauczania i partnerskie podejście do pracy. Podczas zajęć stara się nie tylko przekazać kursantom techniki aktorskie i zasady tego rzemiosła, ale również uczy ich odkrywania współczesnej obecności ekranowej i pomaga przygotować demo aktorskie do ubiegania się o pracę na rynkach: krajowym i zagranicznym.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł