Kim jest Myszowór?

0
(0)

Mało kto kojarzy dziś myszowora z małym, australijskim ssakiem z rodziny niełazów. Trudno się temu dziwić, bo Myszowór to kultowa już postać z „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego i to właśnie jego sylwetka przychodzi na myśl, gdy tylko większość z nas słyszy to określenie. Syn wiedźmy Manissy zabitej przez wojownika Korina, niezależny bohater gry cRPG i słynny druid, który brał udział w poskromieniu magicznych zdolności Ciri i odczarowania Jeża z Erenwaldu.

Myszowór – charakterystyka postaci i ciekawostki

Doradca królewski, hierofant i przywódca druidów ze Skellige to właśnie wiedźmiński Myszowór. Jego postać z racji na specyficzny wygląd jest natychmiast rozpoznawalna przez fanów tej niezwykłej serii. Długa, siwa broda sugeruje mężczyznę starszego, o ile nie sędziwego, ale pod tym płaszczykiem zewnętrznym kryje się bardzo krzepki, silny człowiek o talentach magicznych. To również osobowość bardzo uparta, znana wręcz z tendencji do rozważania wszelkich skutków ewentualnych działań i przez to często torpedująca pewne przedsięwzięcia. Ma trudny charakter, ale to dzięki niemu jest dobrym doradcą.

Na Kontynencie cieszy się renomą cenionego nauczyciela i doradcy oraz potężnego sojusznika. Nie warto z nim zadzierać.

W powieści doradzał m.in. Calanthe z Cintry oraz Branowi ze Skellige.
Podczas wielkiej, trzeciej wojny Północy z Nilfgaardem był przywódcą Druidzkiego Kręgu na Skellige, a jego wiedza i umiejętności z zakresu magii pozwalały ratować wiele sytuacji. Myszowór znał się na tajemnych rytuałach, mitach, ziołach i dawnym lecznictwie.

Postać Myszowora jest nieco inaczej przedstawiana zarówno w głównej powieści Sapkowskiego, który tę postać stworzył, jak i w filmie, komiksach czy grze cRPG. Pewne niuanse między jego zdolnościami i wydarzeniami, w których brał udział są tutaj dość istotne, więc należy brać na to poprawkę.

W filmie i serialu na podstawie książki „Wiedźmin” w rolę tej magicznej osobistości wcielał się Aleksander Bednarz. Pojawił się on w odcinku o tytule „Calanthe”.

W komiksie „Wiedźmin”, postać Myszowora pojawiła się w trzech częściach z sześciu wydanych, przy czym ciekawostką jest tu fakt, że żadna z tych części nie jest oparta na opowiadaniach Sapkowskiego, więc różnice w mocach, wyglądzie i zachowaniu są największe.

Najmniej informacji o Myszoworze, który w książce był ważną postacią, pojawia się jednak na łamach gry. W tej zostaje on jedynie ogólnikowo wspomniany przez Hierfofanta, ale bezpośrednio się w niej nie pojawia.

Ciekawostka: głosem Myszowara był Marek Frąckowiak – rewelacyjny w swojej kwestii!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł