Urodzony w 1971 roku Robert Górski jest znanym polskim komikiem, satyrykiem, artystą kabaretowym oraz liderem Kabaretu Moralnego Niepokoju, który równocześnie tworzy dla niego większość tekstów. To także popularny scenarzysta i aktor, który zasłynął rewelacyjną, główną rolą w serialu „Ucho Prezesa”. Artystę można na bieżąco śledzić na autorskim Fanpage na Facebooku, na którym zgromadził już ponad 129 000 fanów. Prowadzi również konto na Instagramie, gdzie obserwuje go blisko 41 000 followersów.
Robert Górski – życiorys, kariera artystyczna i nagrody
Górski pochodzi z Warszawy i urodził się w rodzinie typowo robotniczej, jego ojciec pracował jako kierowca autobusu, a matka była krawcową. On sam skończył technikum mechaniki precyzyjnej, a w tle nauki amatorsko grał na perkusji. Po ukończeniu matury zdecydował się na studiowanie geologii, naukę jednak przerwał i wybrał polonistykę na UW. W czasie studiów pracował jako copywriter w jednej z agencji reklamowych i współtworzył scenariusze do reklam. Redagował pismo literackie „Podniebienie” i opublikował własny tomik wierszy „Zeszyt w trzy linie”.
Z kolegami z polonistyki zaczął angażować się w występy kabaretowe, a ich współpraca zaowocowała powstaniem słynnego dziś Kabaretu Moralnego Niepokoju. Dorabiał tworząc scenariusz do tvn-owskiego „Maratonu uśmiechu”, działał w lakowym programie satyrycznym „Gumitycy” oraz wraz z Andrzejem Poniedzielskim opracowywał „Kabaretowe kawałki” dla TVP2. Jego pracy scenarzysty spotkała się z dużym uznaniem i już wkrótce tworzył teksty pod Mazurską Noc Kabaretową i na Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.
Publikacje Roberta Górskiego to poza tomikiem wierszy również literatura faktu, „Jak zostałem premierem” z 2012 roku oraz „Jak zostałem Prezesem” z 2019. Dodatkowo artysta gra w filmach i podkłada głos w produkcjach dubbingowych.
Filmografia:
- 2021 Piękni i bezrobotni
- 2020 Państwo z kartonu
- 2017-2019 Ucho Prezesa (wg krytyków jedna z jego absolutnie najlepszych ról)
- 2014 Słodkie życie
- 2008-2014 Spadkobiercy
- 2008 Złoty środek
- 2003 Baśń o ludziach stąd
- 1999 Badziewiakowie
Na przestrzeni swojej kariery wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w prestiżowych konkursach oraz festiwalach. W 2001 otrzymuje „Złote Ireny” w kategorii Autor oraz tytuł „Przyjaciel UEFA EURO 2012”, w 2009 tytuł Gentlemena w Show-biznesie, w 2008 Grand Prix Festiwalu Błękitny melonik Charliego za program dla HBO Polska (Na stojaka). Na koncie posiada też Nagrodę na najlepszy tekst – Izba wytrzeźwień uzyskaną na II ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej ZASP.