Kim jest Ryszard Rynkowski?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
0
(0)

Ryszard Rynkowski to polski piosenkarz, kompozytor, pianista, melorecytator a także aktor. Popularność przyniosła mu obecność w zespole Vox, choć po odejściu z niego jego kariera również była pokaźna. To jemu zawdzięczam takie klasyki jak Dziewczyny lubią brąz, Za młodzi za starzy czy kultowy Jedzie pociąg z daleka słyszany wciąż na imprezach okolicznościowych, niezmiennie podnoszący wszystkich gości znad stołu. W czasach liceum prowadził kabaret Tak to bywa, choć jak widać jego kariera raczej oparła się głównie na muzyce. 

Życiorys.

Ryszard Rynkowski urodził się 5 października 1951 roku w Elblągu. Już w dzieciństwie miał dryg do muzyki, dlatego w szkole podstawowej zaczął uczyć się grać na fortepianie, który jak wiadomo jest wymagającym instrumentem, zwłaszcza jeśli chodzi o małe dziecko. Szło mu jednak na tyle dobrze, że w czasach szkolnych występował razem z kilkoma lokalnymi zespołami. Szybko okazało się, że oprócz talentu do klawiszy i dobrego słuchu muzycznego jest również obdarzony ładną i czystą barwą głosu. Szkołę wyższą skończył w Olsztynie i był to jak łatwo się domyślić kierunek muzyczny. Następnie przeniósł się do stolicy, gdzie współpracował z warszawskimi teatrami i operami. 

Udział w zespole.

To właśnie w Warszawie Ryszard Rynkowski poznał zespół, który w tamtych czasach nosił jeszcze nazwę Victoria Singers. Po dołączeniu Ryszarda tworzyli kwartet wokalny i przyjęli nazwę Vox. Choć od tego czasu kariera Rynkowskiego bardzo się rozwinęła i przez lata dobrze dogadywał się z towarzyszami to ostatecznie w 1987 roku stwierdził, że bardziej odnajdzie się w solowej karierze i opuścił zespół. Jak się okazało wiedział, co robi. Kariera zespołowa była udana, lecz dopiero kariera solowa pozwoliła artyście rozwinąć skrzydła i na dobre dał się poznać światu. Zaczął zdobywać liczne nagrody i odznaczenia. Był obowiązkowym gościem wielu popularnych festiwali. Został też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Uśmiechu. Jest także honorowym obywatelem Elbląga. 

Życie prywatne.

W roku 1978 urodziła się pierwsza córka Ryszarda Rynkowskiego- Marta. Niestety jej mama a ówczesna żona Ryszarda- Hanna, zmarła przedwcześnie na raka piersi. W 2008 roku doczekał się również syna. Obecnie żonaty jest z Edytą. Doczekał się nawet już dwojga wnuków. W 2016 roku o Ryszardzie i jego rodzinie zrobiło się dość głośno. Artysta zagroził bowiem domownikom popełnieniem samobójstwa, trzymając w ręku naładowaną broń o czym rozpisywały się gazety i brzmiały wszystkie portale. Szczęśliwie do próby nie doszło i okazało się to jedynie epizodem, który nie miał dalszych konsekwencji.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł