Kim jest Tymon Tymański?

5
(1)

Tymon Tymański to człowiek wielu talentów – pisze teksty, książki, wiersze, komponuje, śpiewa, przewodzil wielu grupom muzycznym, wydał kilka książek a widzowie telewizyjni mogli go lepiej poznać dzięki programowi Azja Express. 

Instagram

Tymon dzieli się ujęciami swojego życia z ponad 6 tysiącami obserwatorów na instagramowym koncie o nazwie tymontymanski. Znajdziemy tam w ostatnim czasie najwięcej zdjęć z dziećmi artysty, ujęcia z pracy muzycznej wraz z kapelą czy prozatorskiej (zapowiedź najnowszej książki). Tymański najwyraźniej nie zalicza się do pokaźnej grupy tak zwanych antyszczepionkowców ponieważ udostępnił swoje zdjęcie jak dzielnie przyjmuje kolejną dawkę szczepionki. 

Tymon Tymański i (była już) żona Maria Bros 

Tymański kilka lat temu zaistniał w mainstreamowych mediach nie za sprawą swojej sztuki a skandalu związanym ze swoją żoną Marią Bros. Otóż Tymański udzielił wywiadu w którym pochwalił się, że jest w otwartym związku ze swoją 19 lat mlodszą partnerką. Szkoda jednak, że jego żona o tym nie wiedziała bo przyznała, że informacje o zdradach męża były dla niej nowością. Na nieszczęście Tymańskiego, Bros okazała się mieć dumę i godność i wniosła o rozwód. W wywiadach tłumaczyła, że decyzję o odejściu podjęła już dawno a wiadomości o zdradach były dla niej tylko potwierdzeniem, że decyzja ta była słuszna. Dziś oboje twierdzą, że mają dobre relacje a Maria na swoich oficjalnych profilach nadal używa nazwiska Tymańska. 

Tymański jako pisarz – książki artysty 

Artysta jest autorem trzech książek: Chłopi III to jego debiut prozatorski, który został opublikowany w 2001 roku. Powieść śledzi losy bohaterów wywodzących się z chłopskich korzeni. Książka jest przykładem zabawy konwencją i ujawnia wiele talentów literackich Tymańskiego w tym słowotwórcze i epitetowe. Okładkę zdobi zdjęcie samego autora w komicznym przebraniu polskiego chłopa. Drugą pozycją jest wydana w 2013 roku autobiografia samego Tymańskiego stworzona z pomocą dziennikarza muzycznego Rafała Księżyka. ADHD bo taki tytuł otrzymało dzieło, jest artystycznym zapisem życia Tymańskiego, które w jego mniemaniu rozpoczęło się na długo przed jego narodzinami a końca jeszcze na szczęście nie ma. Przybliża postać nie tylko bohatera ale głównie ludzi którymi się otaczał lub napotkał w trakcie swojego rozwoju jako artysty. Ostatnią książką jest najnowszy Sclavus wydany w 2021 roku. Dzieło opowiada historię artystycznej formacji z lat 80 Totart. Tymański należał do grupy i w swojej książce opisuje historię zespołu z pierwszej ręki. Warto sięgnąć jeśli ktoś pragnie poszerzyć swoją widzę o tym jak się kształtowała sztuka alternatywny w Polsce w latach 80 i późniejszych. 

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł