Kim jest Xawery Żuławski?

Urodzony w 1972 roku Xawery Żuławski jest znanym polskim reżyserem, scenarzystą ale i aktorem. To m.in. twórca niezapomnianej ekranizacji powieści „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej, która przyniosła mu największą rozpoznawalność i liczne nagrody oraz reżyser pierwszej serii „Diagnozy”, „Aidy” czy filmu „Krew z krwi”.

Xawery Żuławski – wykształcenie i kariera artystyczna

Żuławski pochodzi z Warszawy i jest synem Małgorzaty Braunek i Andrzeja Żuławskiego. Studia reżyserskie robił w słynnej łódzkiej filmówce, PWSFTviT na Wydziale Reżyserii. Ukończył je w 1995 roku. Pięć lat później współreżyserował film „Bellissima”, a jego samodzielnym, reżyserskim debiutem był nakręcony w 2006 „Chaos”. Ten fabularny debiut przyniósł mu główną nagrodę „Młodzi i film” na festiwalu debiutów filmowych w Koszalinie oraz prestiżową nagrodę reżyserską na 31 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Jeszcze przed karierą reżysera i swoimi największymi sukcesami, pojawiał się w rolach kinowych i telewizyjnych. W roku 2000 wystąpił na planie „Portretu podwójnego”, „Wierności” i „Bellissimy”. Jako człowiek wielu talentów jednocześnie grał, był współreżyserem, a w „Wierności” również prowadził współpracę operatorską. Działał także jako asystent kierownika produkcji (w 1997), asystent reżysera i współrealizator (w 1990 do „Błękitnej nuty” Andrzeja Żuławskiego).

Prawdziwy sukces komercyjny i co za tym idzie, również popularność w artystycznych kręgach przyniósł mu jego drugi film, słynna ekranizacja „Wojny polsko-ruskiej”. Nakręcony z dużą uwagą i wrażliwością – zachwycił zarówno krytyków, jak i publiczność. Za reżyserię tej produkcji otrzymał m.in. Paszport „Polityki”.

Reżyserowane produkcje:

  • 2020 odcinek „Koronaświrusy” w serialu „W domu”
  • 2019 Mowa ptaków – z nagrodą jury młodych dla najlepszego filmu na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
  • 2017 Diagnoza
  • 2014 odcinki 73-78 oraz 80 do serialu Prawo Agaty
  • 2012 Krew z krwi
  • 2011 Aida
  • 2010 odcinki 21-30 do serialu Tancerze
  • 2009 Wojna polsko-ruska (poza reżyserią stworzył również scenariusz)
  • 2008 Pitbull i Tysiąc zakazanych krzaków
  • 2006 Chaos

Współpracował także z TVP Kultura, reżyserując razem z Piorem Kielarem program „Poza kontrolą, w strefie alternatywnej”, które misją było prezentowanie niezależnych zespołów muzycznych i promocja tzw. młodej krwi artystycznego świata.

Prywatnie Żuławski ma dwoje dzieci z Marią Strzelecką.

W 1993 roku reżyser był sprawcą głośnego, tragicznego wypadku samochodowego, podczas którego zginęła Barka Kosmal, córka aktorki – Barbary Brylskiej.