Kultowe zegarki patek – tradycja, marka i rekordy

0
(0)

Zegarki Patek to jedna z tych marek, która niezmiennie, od wielu już lat bije rekordy popularności w swej branży. Ekskluzywna, szwajcarska produkcja, najwyższy poziom wykonania i najlepsze materiały wykorzystywane do tworzenia zarówno mechanizmu zegarków, jak i ich obudowy, a do tego ekskluzywny szyk – to wszystko stawia produkty producenta w absolutnej, światowej czołówce.

Zegarki patek – to warto wiedzieć!

Patek to szwajcarskie przedsiębiorstwo, które na rynku zegarków zaistniało już w 1839 roku, ma więc za sobą ponad sto osiemdziesiąt lat nieprzerwanej i usianej sukcesami tradycji. Co ciekawe, w założeniu marki brał udział dwóch polskich imigrantów: Antoni patek i Franciszek Czapek, których zegarmistrzowskie zainteresowanie i niekwestionowana pasja to tworzenia tych małych dzieł sztuki, dały podwaliny całej późniejszej marce.

Początki Patka to iście rzemieślnicza, precyzyjna robota. Z czasem firma nawiązała współpracę z Adrienem Philippe, twórcą pionierskiego mechanizmu naciągowego do zegarków. To był dla firmy moment przełomowy – mechanizm nie wymagał nakręcania zegarków na kluczyk, co w tamtych latach było nużącą codziennością. W międzyczasie Franciszek Czapek otworzył własną firmę, a Patek związał się z Philippe i od 1851 roku jego marka odnosiła już fenomenalne sukcesy ówczesnej Europie. Nagradzana, doceniana za kunszt i niezwykłe podejście, wyróżniana na świecie.

Rekordy marki

  • 1933 sprzedaż najbardziej skomplikowanego zegarka kieszonkowego na świecie. Model posiadał 24 funkcje i kupił go amerykański bankier, Henry Graves. Ten sam zegarek w 1999 sprzedano za 11 milionów dolarów. A w 2014 za 24 miliony!
  • 1935 pierwszy w dziejach zegarek okrętowy z repetycją półgodzinną
  • 1937 pierwsze zegarki na patencie Cottiera „Word Time”
  • 1938 niepowtarzalna seria c tachometrami i chronografami. Dziś kosztująca prawdziwy majątek
  • 1946 pierwsze zegarki kwarcowe i emaliowane
  • 1953 pierwszy zegarek z całkowicie automatycznym naciągiem

Sławy marce przyniósł też zakup jej zegarka przez brytyjską królową Wiktorię, która nosiła go jako broszkę do sukni. Później klientami marki zostali m.in. książę Albert, papież Pius IX, egipski książę Hussein Kamal, król Włoch Wiktor Emmanuel III i dziesiątki innych, światowych władców. To ekskluzywna klientela sprawiła, że zegarki Patka zaczęto określać królewskimi.

Ciekawostka: dla uczczenia historii i renomy tej marki w listopadzie 2001 roku otworzono muzeum przedsiębiorstwa Patek Philippe w Genewie. To prawdziwe serce precyzyjnego zegarmistrzostwa, w którym podziwiać można całą legendę marki: od zegarków, mechanizmów, po historyczną dokumentację.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł