Mięśnie pleców – rodzaje poszczególnych mięśni i ich funkcja

1
(1)

Mięśnie pleców są jednymi z najważniejszych i co ciekawe, jednymi z najbardziej zaniedbywanych jeśli chodzi o tych trening i wzmacnianie. Osoby, które nie ćwiczą wcale mają je często w zaniku, a to duży błąd, ponieważ nie tylko uważamy ich na co dzień, ale i stanowią one pionową stabilizację dla całej sylwetki i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co warto o nich wiedzieć?

Jakie wyróżniamy mięśnie pleców?

Podstawowy podział to mięsnie powierzchowne pleców oraz mięśnie głębokie. Każdy z tych typów mieści w sobie osobne partie mięśniowe odpowiadające w organizmie za różne czynności.

Mięśnie powierzchowne grzbietu dzielą się na kolcowo – ramienne i kolcowo – żebrowe.

  • Kolcowo – ramienne: mięsień czworoboczny (unosi staw ramienny ku górze, zgina głowę w tył, a jego dolna części pozwala na uniesie tułowia do góry), najszerszy grzbietu (opuszcza podniesione ramię, napina się podczas kaszlu i jest pomocniczym mięśniem wdechowym), równoległoboczny (pociąga łopatkę ku górze i przyśrodkowo – odwrotnie do funkcji czworobocznego), dźwigacz łopatki.
  • Kolcowo – żebrowe: mięsień zębaty tylny górny i mięsień zębaty tylny dolny. Pierwszy dźwiga żebra w czasie nabierania wdechu, drugi opuszcza je przy wydechu.

Mięśnie głębokie dzieli się je na tzw. długie, krótkie i podpotyliczne.

  • Mięśnie długie: płatowaty górny (pozwala na jednostronny obrót twarzy), płatowaty szyi (zgina głowę), krzyżowo – grzbietowy (jest wyjątkowo mocnym prostownikiem grzbietu), biodrowo – żebrowy, najdłuższy, kolcowy, półkolcowy klatki piersiowej i szyi, półkolcowy głowy, mięśnie skręcające
  • Mięśnie krótkie: międzykolcowe (znajdują się między kręgami odcinka szyjnego i lędźwiowego), międzypoprzeczne (w tych samych miejsca co międzykolcowe, ale ich rolą jest zginanie kręgosłupa do boku) i dźwigacze żeber (aktywnie biorące udział w ruchach obracania kręgosłupa, pochylania i prostowania)
  • Mięśnie podpotyliczne: skośny górny głowy, prosty tylny mniejszy głowy, prosty tylny większy głowy, skośny dolny głowy oraz prosty boczny głowy

Funkcje tej grupy mięśni mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. To one zaangażowane są wprost we wszystkie czynności, jakie w pozycji stojącej wykonujemy każdego dnia. Stabilizują kręgosłup, usztywniają sylwetkę, chronią. Brak regularnej gimnastyki tej części ciała może prowadzić do utraty elastyczności pleców, przeciążeń doznawanych przy nadspodziewanym wysiłku, niedotlenienia ciała i problemów z krążeniem. Nierozruszane i niewytrenowane mięśnie pleców będą też ograniczać zakres ruchu np. w rejonie obręczy barkowej (unoszenie ramion).

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł