Dziennik cwaniaczka autorstwa Jeffa Kinneya to książka o przygodach nastoletniego Grega Heffley’a, dla których inspiracją było życie samego autora. Powieść kierowana jest do gimnazjalistów oraz uczniów ostatnich klas podstawówki, którzy znajdą w niej garść porad, jak być nastolatkiem i przetrwać. Przygody Greya bawią i przypominają wydarzenia z własnej szkoły, domu albo podwórka. Książka szybko została okrzyknięta mianem światowego bestsellera, zyskując miano jednej z najpoczytniejszych serii wszechczasów. Na czym polega jej fenomen?
Na czym polega Dziennik cwaniaczka?
Historia Grega Heffley’a zaczyna się od słów: Kiedyś będę sławny, ale na razie utknąłem w gimnazjum z bandą kretynów. Po tym wstępie od razu ma się ochotę czytać dalej 🙂
Na początku opowieści poznajemy Grega, który właśnie trafił do nowej szkoły. Chłopiec uważa się za najfajniejszą osobę na świecie, a jego największym marzeniem jest bycie popularnym oraz uwielbianym przez tłumy (zwłaszcza dziewczyny). Niestety z tym bywa różnie…
W życiu Grega ogólnie bardzo dużo się dzieje. Chłopiec często wpada w kłopoty, zarówno w domu, jak i w szkole. W swoim dzienniku skarży się na rodzeństwo i rodziców, którzy go nie rozumieją, a także opisuje różne nieciekawe dla niego sytuacje ze szkoły, do której niedawno trafił. Na przykład kiedyś dostał rolę drzewa w szkolnym przedstawieniu, w którym wcale nie chciał brać udziału. Innym razem został zmuszony do ćwiczenia na treningach zapaśniczych z nielubianym kolegą. Niektóre sytuacje kończą się nawet w gabinecie dyrektora.
Wraz z Gregiem pojawia się jego najlepszy kolega — Rowley, który szybko zdobywa sympatię i popularność w szkole. Greg nie do końca to rozumie, ale stara się dotrzymywać przyjacielowi kroku. Z tej relacji powstaje mnóstwo zabawnych sytuacji.
Wszystkie swoje doświadczenia Greg zapisuje w dzienniczku, podkreślając wciąż przy tym, że to nie jest pamiętnik. Właśnie dzięki tym rysunkom i komentarzom do nich, powieść zyskuje nową, atrakcyjną jakość. Jeff Kinney z zawodu jest także rysownikiem i ta umiejętność pozwoliła mu nadać książce unikatowy, komiksowy charakter. Grafiki w niej są proste i stosunkowo mało skomplikowane, a język, którym operuje autor, pełen jest młodzieżowego slangu i typowego dla tego okresu poczucia humoru. Dlatego książka tak łatwo trafia w gust młodego odbiorcy. Chociaż, tak naprawdę, dorośli, czytając Dziennik cwaniaczka również będą zaśmiewać się do łez.
Dlaczego warto przeczytać książkę pt. Dziennik cwaniaczka?
Dziennik cwaniaczka warto zaproponować gimnazjalistom oraz uczniom ostatnich klas podstawówek, którzy mogą potraktować opowieść jako kompendium wiedzy o tym, jak być nastolatkiem i przetrwać. Historia Grega może wydawać się lekko podkoloryzowana, ale jego przygody na pewno rozbawią i ukażą wydarzenia przypominające te z własnej szkoły, domu, czy też podwórka.
Książka z interesującą fabułą i ciekawym, bliskim czytelnikom bohaterem ma jeszcze jedną, ogromną zaletę — może zachęcić do czytania nawet tych, którzy czytać nie lubią. Greg trochę rozrabia, popada w melancholię, często wpada w kłopoty i potrafi także się świetnie bawić. Czyli robi wszystko to, co jego rówieśnicy. Dzięki temu staje się im bardzo bliski – jak kolega, z którym chodzi się do szkoły albo bawi na podwórku. A co się dzieje u ulubionego kolegi, chce wiedzieć przecież każdy.
Ważnym elementem książki są także ilustracje, które nie stanowią jedynie sposobu na zobrazowanie treści. Często uzupełniają i wzbogacają kontekst humorystyczny
Ile jest książki z serii Dziennik cwaniaczka? Jak po kolei czytać Dziennik cwaniaczka?
Na cykl składają się następujące powieści:
- Dziennik cwaniaczka;
- Rodrick rządzi;
- Szczyt wszystkiego;
- Ubaw po pachy;
- Przykra prawda;
- Biała gorączka;
- Trzeci do pary;
- Zezowate szczęście;
- Droga przez mękę;
- Stara bieda;
- Ryzyk-fizyk.
Opowieści nie są długie, a specyficzny humor oraz niezwykła lekkość pióra autora sprawiają, że kolejne tomy pochłania się jednym tchem.