Polski caravaning – wspaniała przygoda na całe życie

0
(0)

Wolność, niezależność, przygoda!

Polski caravaning stanowi niestety jedynie cień wspaniałej tradycji podróży kamperami znanej z państw Europy Zachodniej – Niemiec, Hiszpanii czy Holandii – jednak to naprawde niedoceniany, świetny sposób na doskonałą przygodę. Dla całej rodziny! Wprawdzie rzadko można znaleźć w naszym kraju ciekawe pola campingowe, lecz… dlaczego ograniczać się tylko do Polski? Świat stoi otworem!

Polski caravaning – od czego zacząć?

Caravaning to przede wszystkim sprzęt. Jak to bywa w przypadku każdego hobby, można kupić sprzęt drogi, jak i relatywnie tani. Na sam początek przygody z caravaningiem wystarczy po prostu…wynajęcie prawdziwego kampera. Da to prawdziwie realistyczny punkt widzenia na to czym caravaning jest, a czym nie jest. Kwestią spędzającą sen z powiek każdego entuzjasty tego typu aktywności jest rozmiar pojazdu. Duży kamper jest wygodny i może z łatwością zastąpić przeciętny hostel lub hotel. Ma jednak wadę – nie jest w stanie oszukać praw fizyki i jest po prostu za duży do wielu miast, zwłaszcza w Hiszpanii czy Włoszech. Trudno ukryć, że właśnie tam większość kamperów zmierza. Mały kamper jest, dla przeciwwagi, niewygodny i na dłuższą metę niepraktyczny – mowa tu przede wszystkim o toalecie czy prysznicu. Większość z nich, nawet te bazujące na małych dostawczakach, niemal zawsze posiada kuchenkę podróżną. Idealnym kompromisem pomiędzy rozbudowanymi kamperami, a małymi vanami wydaje się być konstrukcja pokroju Volkswagena Grand Californii (bazuje on na całkiem sporym VW LT) oraz Mercedes Sprinter Camper. 

Kempingi w Polsce i za granicą kraju

Auto typu kamper nie miałoby sensu bez kempingów. Wiele państw inaczej zapatruje się na kwestię noclegów na terenie niezabudowanym. Kempingi rozwiewają wszelkie wątpliwości co do legalności. W Polsce tego typu miejsc jest kilkaset – w internecie istnieje lista ponad pół tysiąca polskich kempingów. Polski caravaning jest dobry na początek, jednak dopiero na zachód od Odry rozwija on swoje skrzydła. Z łatwością można natknąć się na wspaniałe miejsca, przypominające raczej Disneyland, a nie zwykłe pole z siatką. Przykładem jest kemping Legoland w niemieckim Günzburg. Warto zainteresować się także hiszpańskim Little Texas, umiejscowionym w rejonie Almeria. Również we Francji kempingi mogą przyprawić o zawrót głowy. Aire CAMPING-CAR PARK w Vatan zlokalizowany jest w niedalekiej odległości od malowniczego miasteczka Châteauroux. Posiada wszelkie udogodnienia sanitarne, a przede wszystkim pozwala odpocząć od zgiełku polskich miast.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł