Przedtreningówka – czym jest i jaką wybrać?

0
(0)

Przed siłowym treningiem specjaliści coraz częściej zalecają stosowanie odżywek o działaniu energetycznym i pobudzającym mięśnie do pracy. Ten ciekawy pomysł szybko spotkał się z uznaniem zarówno sportowców zawodowych, jak i amatorów, którzy po prostu dbają o swoją sylwetkę i regularnie chodzą na siłownię. Jak taka przedtreningówka stymuluje organizm i po które produkty w jej ramach warto sięgać?

Optymalna przedtreningówka – sprawdzamy!

Odżywki przedtreningowe są specjalną kombinacją składników o dużych walorach energetycznych. To dzięki nim stymulowany jest układ nerwowy i zarazem wytrzymałościowy, co sprawia, że podczas treningu minimalizowane jest zmęczenie, a optymalizowana siła wpływająca na mięśnie i ich ukrwienie. Suplementy tego typu mają co do zasady zapewnić jak najlepszy przepływ energii podczas intensywnych ćwiczeń i dziś są jednym z najszybciej rozwijających się produktów treningowych na całym rynku treningowej suplementacji. Jednocześnie, duża popularność takich odżywek wpływa też na zwiększoną możliwość wyboru (w sklepach są tysiące takich produktów!), co w praktyce okazuje się bardzo trudne i może doprowadzić do niepożądanych skutków ubocznych – szczególnie w sytuacji, gdy takie odżywki wybiera się „po niskiej cenie”, nie zwracając uwagi na ich faktyczny skład.

Legalne składniki odżywek przedtreningowych

Kupując suplementy przedtreningowe, zwróćmy uwagę na to, co w sobie zawierają i czy na pewno jest to legalne. Nadmierne pobudzenie środkami, które nie są dozwolone do obrotu, a które niestety są w internecie sprzedawane, może doprowadzić do przeciwnych efektów, niż zamierzane!

Dobry skład to m.in.: kofeina, kreatyna, beta-alanina, aminokwasy BCAA, Arginina, Tauryna, cytryniec chiński, węglowodany, jabłczan cytrpiny, L-tyrozyna.

Każdy z tych składników ma jednocześnie ściśle określony poziom dawkowania, dlatego nie wolno ani przekraczać zalecanej dla organizmu dawki, ani dobierać odżywek które skomponowano tak, że zawierają „strzał” wszystkiego w maksymalnej dawce. Taka kombinacja może doprowadzić w czasie ćwiczeń do zbyt dużej dawki energetycznej, która negatywnie odbije się na mięśniach, sile, wytrzymałości i umyśle.

Ważną wskazówką dla sportowców decydujących się na przedtreningówki powinno być również pamiętanie o własnych ograniczeniach oraz alergiach. Nie każdy z legalnych składników pasuje dla każdego, na niektóre można być uczulonym, albo nie są one wskazane np. w przypadku zmęczenia i przetrenowania. Teoretycznie, każdy z takich składników osobno może sprawdzić się świetnie, ale w zestawieniu łączonym, zawsze należy się dobrze zastanowić nad tym, czy bardziej pomożemy sobie i swojemu treningowi, czy jednak zaszkodzimy.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł