Raport – Volkswagen id 5 wymiary zasięg cena

0
(0)

Elektryczny SUV coupe – 3 słowa zwiastujące sukces

Volkswagen przypuszcza olbrzymią ofensywę na poligonie elektrycznych pojazdów i nie tylko. Modele ID.3, ID.4, T-Cross, T-Roc czy Taigo pokazują olbrzymie ambicje niemieckiego koncernu. Wszystkie zostały wprowadzone do salonów w przeciągu około 4 lat. Szczególną uwagę zwrócimy dzisiaj na VW ID.5, który jest niczym innym, jak ID.4 z dynamiczniej poprowadzoną linią nadwozia. Można więc śmiało zakładać, że dane techniczne będą identyczne w przypadku obu pojazdów. Czy tak będzie w istocie? O tym przekonamy się z raportu Volkswagen ID 5 wymiary zasięg cena.

Czy Polacy czekają na ID.5?

ID.5 wciąż nie jest oferowany na Polskim rynku. Owiany tajemnicą pojazd jest jednak sportową odmianą ID.4, więc śmiało można zakładać, że zasięg będzie porównywalny w obu propozycjach firmy z Wolfsburga. Rzeczywiście tak jest – oficjalne materiały prasowe Volkswagena informują, że maksymalny zasięg na jednym ładowaniu wynosi do 540 kilometrów w przypadku wersji standardowej, a także do 497 kilometrów w wersji GTX. Skąd ta różnica? VW ID.5 GTX oferuje napęd na obie osie (napędzany jest dwoma silnikami elektrycznymi), toteż zapotrzebowanie na prąd jest w tym wypadku większe – rekompensowane jest to poprawionymi osiągami i napędem na wszystkie koła. Bazowy ID.5 dysponuje napędem jedynie na tylną oś, co i tak jest w pewnym sensie niespodzianką – wszystkie inne SUV-y Volkswagena dysponują napędem na przód. Oczywiście podobnie jak to ma miejsce we wszystkich innych elektrykach, także zasięg ID.5 podatny jest na styl jazdy, temperaturę otoczenia, topografię terenu czy uruchomione funkcje dodatkowe. 

Nieznana jest cena nowego ID.5. Bazując jednak na katalogu VW ID.4 (na którym ID.5 bazuje), można się spodziewać ceny wyższej, niż 200 tysięcy złotych za odpowiednik edycji Pro Performance, a także ceny wyższej niż 230 tysięcy złotych w przypadku wersji GTX. Brytyjskie źródłą wskazują, że bazowa cena nie okaże się niższa, niż nawet 47 tysięcy funtów, co przekłada się na około 250 tysięcy złotych.

Nie są znane dokładne wymiary ID.5, jednak dziennikarze, którzy mieli okazję zobaczyć auto na żywo, chwalą zaskakująco obszerne wnętrze. Pojemność bagażnika wynosić ma aż 549 litrów, co okazuje się wartością większą niż w VW ID.4, na którym omawiany model bazuje. 

Co ciekawe, maksymalna prędkość ID 5 wynosić ma dokładnie 99 mil na godzinę, a więc około 160 km/h. Skąd to wiadomo? Na taką wartość ma być ustawiony… ogranicznik prędkości. Przyspieszenie zależy od silnika, może być to wartość około 10 sekund (170-konna jednostka) lub 8,4 sekund (240-konna jednostka). Hamowanie rekuperacyjne pozwoli odzyskać część energii.

Wnętrze ID 5 ma być niemal identyczne jak wnętrze VW ID 4, co nie dziwi, biorąc pod uwagę bliskie pokrewieństwo obu modeli. Nie tak dawno jeszcze koncern Volkswagen kopiował wnętrza nawet przy pojazdach dwóch różnych marek (Audi A3 i Seat Leon), więc trzeba pogodzić się z tym, że to po prostu norma. Na plus można zaliczyć obecność dwóch dużych ekranów, skąd można kontrolować wszystkie niezbędne ustawienia. 

Podsumowanie – Volkswagen id 5 wymiary zasięg cena

Nasze podsumowanie Volkswagen ID 5 wymiary zasięg cena niniejszym dobiega końca. Sporo niewiadomych wyklaruje się po premierze auta w 2022 roku, jednak już teraz można zakładać, że auto odniesie sukces – oczywiście jak na auto elektryczne. Ćwierć miliona złotych za pojazd na dojazdy do pracy i na weekendowe wypady zdaje się być ceną co najmniej dwa razy za wysoką, przynajmniej jeżeli mówimy o polskich realiach.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł