Rezonans magnetyczny – co warto wiedzieć o tym badaniu?

5
(1)

Lekarze najczęściej zlecają badanie z użyciem rezonansu magnetycznego pacjentom, u których podejrzewają choroby układu kostnego, nerwowego, krwionośnego oraz nowotwory. Ci jednak nie zawsze wiedzą, jak w prawidłowy sposób przygotować się do badania, jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia bądź jak przebiega samo badanie. Oto, co warto wiedzieć o rezonansie magnetycznym.

Czy na rezonans magnetyczny potrzebne jest skierowanie?

Pacjent, który chce wykonać badanie bezpłatnie, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, zobowiązany jest przedstawić skierowanie lekarskie. Podobnie w przypadku, gdy badanie odbywa się z podaniem kontrastu. Jeśli jednak pacjent chce przeprowadzić rezonans magnetyczny prywatnie i bez kontrastu, nie zostanie poproszony o kod skierowania. Warto pamiętać, że coraz więcej placówek medycznych, w tym REX MEDICA – rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny -oferuje wykonanie badania prywatnie, proponując pacjentom najkrótsze możliwe terminy oczekiwania na wizytę.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Do badania z użyciem rezonansu magnetycznego nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Warto wybrać ubranie pozbawione metalowych części oraz zrezygnować z zakładania biżuterii – pacjenci zostaną poproszeni o jej zdjęcie. W przypadku rezonansu z kontrastem pacjent zobowiązany jest wykonać oznaczyć poziom stężenia kreatyniny we krwi. Należy to zrobić nie wcześniej, niż na 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem badania. Pacjenci mogą również oznaczyć poziom kreatyniny na miejscu – krew pobierana jest bezpośrednio z palca, a wynik uzyskuje się już po kilku minutach. W dniu badania pacjent nie musi być na czczo, może również przyjmować płyny. Zaleca się jednak, aby w przypadku rezonansu z kontrastem ostatni posiłek spożyć 2-4 godziny przed badaniem.

Kiedy nie można wykonać rezonansu magnetycznego?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest posiadanie przez pacjenta wszczepionych elementów metalowych, takich jak:

  • rozrusznik serca,
  • pompa insulinowa,
  • aparat słuchowy,
  • neurostymulator.

Pozostałe przeciwwskazania mają charakter względny, co oznacza, że należy przy nich rozważyć zalety badania rezonansem magnetycznym w stosunku do potencjalnego ryzyka. Ma to miejsce na przykład u pacjentów noszących aparat ortodontyczny czy kobiet w I trymestrze ciąży. Niektóre przeciwwskazania mają charakter czasowy – dotyczy to na przykład pacjentów ze wszczepionymi by-passami. 

Jak długo trzeba czekać na wyniki?

Średni czas oczekiwania na wynik badania to 2-3 tygodnie. Pacjenci, u których rezonans przeprowadzany jest w trybie pilnym, otrzymują wyniki szybciej. Warto mieć na uwadze, że wiele zależy też od tego, jaka dokładnie część ciała jest prześwietlana. W przypadku pojedynczych narządów wynik można sporządzić w krótszym czasie, jednak bardziej rozległe obszary ciała wymagają wnikliwej analizy. Pacjenci bezpośrednio po badaniu otrzymują płytkę, na której znajdują się zakodowane obrazy. Nie są to wyniki, natomiast w razie potrzeby można przedstawić ją lekarzowi zlecającemu rezonans albo innemu radiologowi celem porównania. 

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł