Lekarze najczęściej zlecają badanie z użyciem rezonansu magnetycznego pacjentom, u których podejrzewają choroby układu kostnego, nerwowego, krwionośnego oraz nowotwory. Ci jednak nie zawsze wiedzą, jak w prawidłowy sposób przygotować się do badania, jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia bądź jak przebiega samo badanie. Oto, co warto wiedzieć o rezonansie magnetycznym.
Czy na rezonans magnetyczny potrzebne jest skierowanie?
Pacjent, który chce wykonać badanie bezpłatnie, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, zobowiązany jest przedstawić skierowanie lekarskie. Podobnie w przypadku, gdy badanie odbywa się z podaniem kontrastu. Jeśli jednak pacjent chce przeprowadzić rezonans magnetyczny prywatnie i bez kontrastu, nie zostanie poproszony o kod skierowania. Warto pamiętać, że coraz więcej placówek medycznych, w tym REX MEDICA – rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny -oferuje wykonanie badania prywatnie, proponując pacjentom najkrótsze możliwe terminy oczekiwania na wizytę.
Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?
Do badania z użyciem rezonansu magnetycznego nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Warto wybrać ubranie pozbawione metalowych części oraz zrezygnować z zakładania biżuterii – pacjenci zostaną poproszeni o jej zdjęcie. W przypadku rezonansu z kontrastem pacjent zobowiązany jest wykonać oznaczyć poziom stężenia kreatyniny we krwi. Należy to zrobić nie wcześniej, niż na 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem badania. Pacjenci mogą również oznaczyć poziom kreatyniny na miejscu – krew pobierana jest bezpośrednio z palca, a wynik uzyskuje się już po kilku minutach. W dniu badania pacjent nie musi być na czczo, może również przyjmować płyny. Zaleca się jednak, aby w przypadku rezonansu z kontrastem ostatni posiłek spożyć 2-4 godziny przed badaniem.
Kiedy nie można wykonać rezonansu magnetycznego?
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest posiadanie przez pacjenta wszczepionych elementów metalowych, takich jak:
- rozrusznik serca,
- pompa insulinowa,
- aparat słuchowy,
- neurostymulator.
Pozostałe przeciwwskazania mają charakter względny, co oznacza, że należy przy nich rozważyć zalety badania rezonansem magnetycznym w stosunku do potencjalnego ryzyka. Ma to miejsce na przykład u pacjentów noszących aparat ortodontyczny czy kobiet w I trymestrze ciąży. Niektóre przeciwwskazania mają charakter czasowy – dotyczy to na przykład pacjentów ze wszczepionymi by-passami.
Jak długo trzeba czekać na wyniki?
Średni czas oczekiwania na wynik badania to 2-3 tygodnie. Pacjenci, u których rezonans przeprowadzany jest w trybie pilnym, otrzymują wyniki szybciej. Warto mieć na uwadze, że wiele zależy też od tego, jaka dokładnie część ciała jest prześwietlana. W przypadku pojedynczych narządów wynik można sporządzić w krótszym czasie, jednak bardziej rozległe obszary ciała wymagają wnikliwej analizy. Pacjenci bezpośrednio po badaniu otrzymują płytkę, na której znajdują się zakodowane obrazy. Nie są to wyniki, natomiast w razie potrzeby można przedstawić ją lekarzowi zlecającemu rezonans albo innemu radiologowi celem porównania.