Samochody 7 osobowe – przekrój rynku

New Chevrolet Orlando family van
0
(0)

Jakie kryteria przyjąć w poszukiwaniach?

Samochody 7 osobowe to istny temat-rzeka. Wbrew pozorom, wybór ograniczony jest tylko przez naszą… wyobraźnię. Oczywiście, nie możemy wsiąść do sportowego samochodu klasy Toyoty Supry i oczekiwać cudownego zmniejszenia się siedmiu osób, sama kwestia prędkości jest jak najbardziej otwarta. Jesteśmy w stanie bowiem bez żadnego problemu kupić siedmiomiejscowe auto wręcz… szybsze od większości klasycznych aut sportowych. Mowa tu o Tesli Model X Performance Ludicrous. Oferuje ona przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie… 2,86 sekundy. A to dopiero początek niespodzianek ze świata 7 miejscowych samochodów. Zaczynamy!

Kryterium pierwsze: samochody amerykańskie

Ciężko pominąć jakiekolwiek zestawienie dużych samochodów bez uwzględnienia w nich aut wywodzących się ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsza propozycja to Chrysler Pacifica. Najnowsza generacja jest dosyć często spotykana w Polsce, choć to auto bez wsparcia sieci dealerskiej – większość importu to prywatne przedsięwzięcia.

Kolejne auto w naszym zestawieniu jest prawdopodobnie jeszcze popularniejsze, choć również ciężko mówić tu o oficjalnym imporcie z prawdziwego zdarzenia. Jest to Dodge Durango, wyposażony w silniki 3,6 l V6 lub słynne V8 Hemi o pojemności 5,7 l lub… większej. Dodge Durango w wersji SRT Hellcat to najmocniejszy 7 miejscowy samochód wszechczasów – legitymuje się aż 710 koniami mechanicznymi. Co bardziej ciekawe, nie jest on najszybszy. Co może pokonać 710 koni z silnika V8 HEMI? 

Tesla Model X Performance Ludicrous. To prawdziwy prom kosmiczny. Przyspieszenie 2,86 s do setki plasuje ją pomiędzy McLarenem Senną a Porsche 911 GT3 RS. Jest to doprawdy towarzystwo godne uwagi. Tesla X ma bardzo krótką listę dodatków – zaledwie 2-3 pozycje do własnej decyzji – i wiele technicznych nowinek. To auto rodem z przyszłości, gdzie żaden element czy idea nie zostały przejęte od czegokolwiek starszego niż kilka lat. Wszystko zostało wynalezione na nowo, nawet kierownica. Zamiast niej jest… wolant.

Kryterium drugie: samochody japońskie i niemieckie

Samochody 7 osobowe warto rozważyć także pod kątem firm znanych z niezawodności i dobrej renomy. Japońskie podium niemal zawsze zajmują Honda Pilot, Infiniti QX80 oraz Toyota Land Cruiser. Warto wspomnieć także o Nissanie Terra. Nieco bardziej znana w polskim klimacie jest Honda Odyssey, gdzie często importowana jest z zachodnich flot. Odyssey jest już klasycznym vanem, stąd naprawdę dobrze rozplanowana podłoga i układ siedzeń.

Niemieckie ,,siedmioosobówki” również są niezwykle popularne na całym świecie, także w Polsce. Często na ulicach polskich miast spotkać można Audi Q7 oraz Volkswagena Tourana. Ten pierwszy należy do SUV-ów klasy wyższej, VW to zaś mniejsza alternatywa dla… innego VW. Mowa o Volkswagenie Sharanie, typowym vanie dla dużej rodziny. Droższe propozycje to BMW X7 oraz Mercedes GLB. Są one spotykane na drogach zdecydowanie rzadziej. 

Kryterium trzecie: pozostałe samochody

Jak wspomnieliśmy na początku, samochody z trzema rzędami siedzeń są niesłychanie popularne i ciężko zrobić rzetelne zestawienie bez napisania… książki. Dowód? Wciąż mamy jeszcze wiele wspaniałych aut do opisania. Nie można zapomnieć o Citroenie Grand C4 SpaceTourer czy Peugeocie 5008 – są to pojazdy francuskie. Koreańczycy także przygotowali genialną Kię Sorento czy SsangYonga Rexton. Na samym końcu warto wspomnieć o reszcie świata, a więc o Land Roverze Discovery, nowej Skodzie Kodiaq czy wygrywającym wszelkie zestawienia Volvo XC90. Najważniejsza wiadomość jest zaś taka, że… wciąż można wymieniać jeszcze wiele innych ciekawych pojazdów. Jest to jednak temat na nasze następne zestawienie.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł