Szkocka whisky jest zdecydowanie jedną z najlepiej rozpoznawanych i najbardziej cenionych na świecie. Produkowana zgodnie z regulacjami określonymi w tym kraju w 2009 roku, musi się wyróżniać konkretnym składem bazowym, sposobem destylacji, leżakowaniem i zawartością minimum 40% alkoholu. W sklepach najczęściej określa się jako Scots whisky lub po prostu Scotch.
Prawo dotyczące produkcji scots whisky
Sięgając po trunek, jakim jest ten rodzaj whisky, mamy pewność, że spełnia on przynajmniej minimalne, prawne standardy. Wśród nich:
- Produkcja z zacieru opartego na słodowanym jęczmieniu i wodzie. Może zawierać dodatki innych zbóż, ale jęczmień jest bazą podstawową
- Destylarnia, w której trunek przechodzi proces całego destylowania musi znajdować się na terenie Szkocji. Żaden inny region nie będzie miał prawa do nazwania swojej whisky Scotch’em
- Minimum trzy lata leżakowania w beczkach, które nie są większe co do pojemności niż 700 litrów
- Alkohol przynajmniej 40%
- Zakaz dodawania enzymów egzogennych
- Dodatkiem poza zbożami i wodą może być jedynie karmel prosty, pełniący funkcję barwnika
Rodzaje szkockiej whisky:
- Single Malt – typ można powiedzieć wyjątkowy, destylowany w tylko jednym miejscu, w specjalistycznych, kubełkowych aparatach zwanych alembikami. Klasyk oparty wyłącznie na wodzie i jęczmieniu, pozbawiony innych dodatków. Przykłady: Aultmore, Bowmore, Crabbie, Fettercairn.
- Single Grain – poza w/w może zawierać mieszanki innych zbóż słodowanych i niesłodowanych. Tu destylacja opiera się na systemie instalacji kolumnowej. Przykłady: Arbike, Caledonian, Cambus, Loch Lomond, North of Scotland.
- Blended Malt – dobrze skomponowane mieszanki dwóch lub większej liczby Single Maltów. Przykłady: Angels Nectar, Big Peat, Berry Bros & Rud, Chivas Century, Eppicurean.
- Blended Grain – mieszanki Single Grainów, często destylowane w różnych miejscach
- Blended – to typ przez wielu uważany za najciekawszy. Jego bazą jest mieszanie ze sobą i Maltów i Grainów, w różnych proporcjach i zestawieniach. Ciekawostka: Whisky Blended stanowi aż 90% wszystkich wytwarzanych dzisiaj na terenie Szkocji. Do najbardziej popularnych należą: Ballantine’s, Johnnie Walker, Whyte and Mackay, Bells, Chivas Regal i Teacher’s, Dewar’s, The Famous Grouse czy Cutty Sark.
Cały obszar Szkocji podzielono na pięć rejonów, w których destylowane są poszczególne rodzaje whisky. Są to: Lowlands (południe), Highlands (część południowa granicząca z nizinami), Speyside (dorzecze rzeki Spey), Islay (wyspa) oraz Campbeltown (na półwyspie Kintyre). Każdy z tego obszarów zajmuje przynajmniej kilka różnych destylarni wytwarzający Scotsa.