Śledź- przepisy, inspiracje, pomysły.

0
(0)

Jedną z najpopularniejszych ryb pojawiających się na polskim stole jest śledź- przepisy i pomysły jak go przygotować znajdziesz w tym wpisie. Do zalet śledzia należy względna prostota przygotowania go. Tak samo, jak trudno zrobić doskonałego w smaku śledzia, tak samo trudno zepsuć go tak, żeby nikomu nie smakował. Można powiedzieć, że jest to taka uniwersalna ryba, oczywiście nie ujmując mu. Ogrom fanów zyskał bez wątpienia dzięki temu, że jest wspaniałym kompanem wysokoprocentowego alkoholu. Inni cenią go za tradycje przy wigilijnym stole. Czym może zaskoczyć nas jeszcze śledź- przepisy poniżej.

  1. Śledź znany każdemu.

Śledź, którego wszyscy znamy i cenimy to po prostu śledź w cebulce. Pokrojoną w piórka cebulę, kilka kulek ziela angielskiego i listków laurowych dodajemy do filetów. Całość doprawiamy solą i pieprzem w zależności od tego, jak intensywny smak preferujemy. Zalewamy je olejem i odstawiamy do lodówki. Warto odczekać dwa dni, żeby nabrały pełni smaku. Taka odsłona tej ryby świetnie pasuje jako przekąska do alkoholu czy składnik sałatek. Wielu lubi też ten rodzaj śledzia jako samodzielne danie, choć dobrym dodatkiem jest tu chleb lub ziemniaki. 

  1. Nietypowy śledź.

Mimo znanych wszystkim wielu odsłon śledzia wciąż możemy zaskoczyć gości jego nietypowym przygotowaniem. Niewielu wie, że komponuje się on z owocami, jeśli tylko odpowiednio je dobierzemy. Przy takich wariacjach warto jednak korzystać ze sprawdzonych przepisów i odłożyć eksperymenty na bok, by nie zafundować sobie i gościom rewolucji żołądkowych. Sprawdzonym sposobem na śledzia jest na przykład podanie go z mandarynkami i żurawiną. W miseczce umieszczamy śledzie, pokrojoną w piórka cebulę, jabłko w postaci drobnej kosteczki i mandarynki. Do tego dodajemy żurawinę. Następnie robimy sos z majonezu i jogurtu naturalnego, którym polewamy naszą sałatkę i dokładnie mieszamy. Wstawiamy do lodówki i czekamy na zaskoczone miny gości, gdy będą gotowe. 

  1. Śledź korzenny.

Choć smaki korzenne dominują w wielu potrawach to mało kto wpada na pomysł korzennych śledzi. Jest to zdecydowanie potrawa dla tych lubiących nowe smaki i eksperymenty, ale można śmiało spróbować podać je obok tych tradycyjnych na świątecznym stole. W misce mieszamy musztardę, miód, sok z cytryny i olej. Dodajemy liście laurowe, goździki, cynamon, sól, pieprz i anyż. Śledzie układamy w naczyniu, przekładamy pokrojoną cebulą i zalewamy wcześniej przygotowaną zalewą. Wstawiamy na dwa dni do lodówki, by smaki się przegryzły. 

Wszelkie ilości składników zależne są od ilości śledzi, jaką zamierzamy przygotować. Jeśli nie jesteście w stanie dobrać proporcji samodzielnie, przepisy można znaleźć bez problemu w internecie.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł