Ślepnąc od świateł to polska ekranizacja książki Jakuba Żulczyka. Serial wyprodukowany został przez HBO i House Media Company. Wyszedł spod rąk Krzysztofa Skoniecznego i okazał się równie wielkim bestsellerem jak książka. Emitowany był od października 2018 na antenie HBO Polska, dostępny jest również cały czas na internetowej platformie HBO. W jego obsadzie odnajdziemy takie nazwiska jak Kamil Nożyński, Jan Frycz, Cezary Pazura czy Robert Więckiewicz co zapewniało sukces jeśli chodzi o grę aktorską. Serial jest dość krótki, zawiera bowiem jedynie 8 odcinków. Sama fabuła również odpowiednio nie jest rozległa czasowo, bowiem czas akcji zamyka się w 7 dniach. Warto wspomnieć, że serial ma ograniczenie wiekowe i przeznaczony jest dla widzów powyżej 18 roku życia ze względu na drastyczne sceny lub choćby występowanie nielegalnych substancji.
Ślepnąc od świateł – Fabuła bez spojlerów.
Kuba (debiutujący w tym filmie Kamil Nożyński) to znany warszawski diler, który jest perfekcjonistą i outsiderem. Lubi mieć wszystko pod kontrolą, w tym swój dokładnie przemyślany i zaplanowany wizerunek. Jest zagadką dla swojego otoczenia – pozorując jedynie przystojną twarz, drogie ubrania i dobry samochód. Nikt nie wie o nim zbyt wiele, ale on zna bardzo wielu ludzi. Jego klientami są politycy, celebryci, zamożne panie domu, gwiazdy hip-hopu oraz hipsterzy. Kuba obraca się w gronie lokalnych gangsterów, którzy są pod dowództwem Stryja (w wykonaniu Janusza Chabiora), a on sam ma tego samego szefa, Jacka (grany przez Roberta Więckiewicza). Jego jedyną bliską osobą jest przyjaciółka Pazina (Marta Malikowska).
Jednak Kuba jest zmęczony swoim życiem i chciałby uciec od niego, wyjechać gdzieś daleko, więc kupuje dwa bilety w jedną stronę na wylot za tydzień do Argentyny. Przed wyjazdem musi jednak jeszcze załatwić kilka spraw. W tym samym czasie z więzienia po kilkuletnim wyroku wychodzi Dario (Jan Frycz), gangster starej daty. Niespodziewanie ich losy się przecinają, co prowadzi do konfrontacji Kuby z jego dotychczasowym życiem i decyzjami – zarówno tymi, które już podjął, jak i tymi, które jeszcze przed nim leżą. Czy Kuba podejmie walkę ze swoimi demonami?
Co wyróżnia serial spośród innych gangsterskich kreacji?
Rozpoczynając dyskusję o serialu, nie sposób nie wspomnieć o doskonałej roli Jana Frycza. W ostatnich latach ten wspaniały aktor nie miał okazji pokazać swojego talentu, występując w słabych komediach, ale w końcu stworzył swoją najlepszą kreację od czasów „Pręgów” lub być może nawet najlepszą w całej swojej karierze. Jego postać jest bezwzględna, ale i zabawna, przerażająca, ale nie pozbawiona uroku. Widz jednocześnie gardzi nim, ale czuje pewną sympatię. Każda scena z Fryczem to małe arcydzieło i jestem pewien, że właśnie o nich będziemy pamiętać po latach.
Pozostali członkowie obsady są również świetnie dobrani. Warto zauważyć rolę Janusza Chabiora jako okrutnego bandyty, który idealnie pasuje do swojej roli, a także Więckiewicza i Pazurę, którzy od dawna nie zaprezentowali się tak dobrze na małym ekranie. Marta Malikowska także zasługuje na pochwałę za swoją przełomową rolę. Niemniej jednak, największe kontrowersje wywołał występ głównego bohatera. Kamil Nożyński to postać znana głównie w środowisku muzycznym. Przed seansem słyszałem wiele opinii, że debiutant wypadł bardzo sztucznie w swojej roli. W mojej opinii jego gra była adekwatna do postaci, którą odgrywał. Kuba to przecież pozbawiony emocji diler, który stara się trzymać na dystans od świata, którego jest integralną częścią, a to właśnie taką postawę udało się Nożyńskiemu wykreować.
Patryk Vega, tworzący filmy kinowe jak na taśmie produkcyjnej, mógłby uczyć się od Krzysztofa Skoniecznego, jak powinno wyglądać nowoczesne kino gangsterskie w Polsce. Dobrze, że młody artysta postawił na jakość, a nie na ilość, ponieważ historia świetnie sprawdziła się w formie miniserialu. Mam nadzieję, że to początek nowej ery w polskim kinie i telewizji, a niedługo będziemy mieli okazję zobaczyć więcej młodych, utalentowanych twórców. Skoniecznego należy także pochwalić za jego dystans do samego siebie, ponieważ jako raper Piorun jest po prostu genialny, a teledysk tego fikcyjnego muzyka idealnie ilustruje współczesny powierzchowny przemysł muzyczny.
Wiele polskich filmów opowiada o gangsterskim świecie. Sam Vega stworzył o tym mnóstwo filmów. Co więc wyróżnia Ślepnąc od świateł, że jest tak mocno wyróżniany? Na pewno sama kreacja głównego bohatera. Zdecydowanie nie jest to typowy diler wpisujący się w wyobrażenia społeczeństwa. Z całym ciemnym towarzystwem łączą go jedynie interesy. Poza swoim nietypowym zawodem zdaje się być raczej wręcz nadmiernie poukładanym człowiekiem. Wielu też docenia serial za obnażenie ludzi ,,z wyżyn” z ich słabości choćby do substancji psychoaktywnych. Jako, że rzecz dzieje się w Warszawie to często trudno nie zauważyć w postaciach nawiązania do prawdziwych, realnych postaci. Choć nigdzie nie jest to powiedziane wprost, to nietrudno doszukać się podobieństw jeżeli tylko interesujemy się trochę tym światem. Biorąc pod uwagę sukces serialu aż dziwne, że nie doczekał się on następnych sezonów, choć może twórcy zaskoczą nas jeszcze kontynuacją.
Ślepnąc od świateł – obsada i ekipa
„Ślepnąc od świateł” powstał na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka. Całość wyreżyserował Krzysztof Skonieczny. Scenariusz jest wspólnym dziełem Krzysztofa Skoniecznego i Jakuba Żulczyka.
W roli głównej występuje Kamil Nożyński, któremu towarzyszą: Marta Malikowska, Robert Więckiewicz, Jan Frycz, Cezary Pazura oraz Janusz Chabior. W pozostałych rolach pojawią się: Eryk Lubos, Agnieszka Żulewska, Jacek Beler, Marzena Pokrzywińska, Ewa Skibińska, Krzysztof Zarzecki, Zbigniew Suszyński, Michał Czernecki i Krzysztof Skonieczny.