Ślepnąc od świateł- recenzje i fabuła bez spojlerów.

Ślepnąc od świateł to polska ekranizacja książki Jakuba Żulczyka. Serial wyprodukowany został przez HBO i House Media Company. Wyszedł spod rąk Krzysztofa Skoniecznego i okazał się równie wielkim bestsellerem jak książka. Emitowany był od października 2018 na antenie HBO Polska, dostępny jest również cały czas na internetowej platformie HBO. W jego obsadzie odnajdziemy takie nazwiska jak Kamil Nożyński, Jan Frycz, Cezary Pazura czy Robert Więckiewicz co zapewniało sukces jeśli chodzi o grę aktorską. Serial jest dość krótki, zawiera bowiem jedynie 8 odcinków. Sama fabuła również odpowiednio nie jest rozległa czasowo, bowiem czas akcji zamyka się w 7 dniach. Warto wspomnieć, że serial ma ograniczenie wiekowe i przeznaczony jest dla widzów powyżej 18 roku życia ze względu na drastyczne sceny lub choćby występowanie nielegalnych substancji. 

Fabuła bez spojlerów. 

Głównym bohaterem, którego życie obserwujemy przez 7 dni, bo tyle wynoszą ramy czasowe akcji jest Kuba. Jest to młody chłopak parający się dość specyficznym zajęciem. Młody chłopak bowiem zajmuje się handlem kokainy. Krótko mówiąc jest dilerem. Stąd w filmie spotykamy wiele scen nieprzeznaczonych dla widzów poniżej 18 roku życia. Jakub Żulczyk pisząc książkę nie szczędził nam dosadnych opisów, które następnie przeniesione były na ekran. Klientami Kuby są raczej wysoko postawieni odbiorcy- gwiazdy, biznesmeni a nawet politycy. Wszystko dzieje się w Warszawie, co jest mocno podkreślone. Serial ukazuje konszachty w tym świecie, interesy i życie codzienne w tych specyficznych warunkach. 

Co wyróżnia serial spośród innych gangsterskich kreacji?

Wiele polskich filmów opowiada o gangsterskim świecie. Sam Vega stworzył o tym mnóstwo filmów. Co więc wyróżnia Ślepnąc od świateł, że jest tak mocno wyróżniany? Na pewno sama kreacja głównego bohatera. Zdecydowanie nie jest to typowy diler wpisujący się w wyobrażenia społeczeństwa. Z całym ciemnym towarzystwem łączą go jedynie interesy. Poza swoim nietypowym zawodem zdaje się być raczej wręcz nadmiernie poukładanym człowiekiem. Wielu też docenia serial za obnażenie ludzi ,,z wyżyn” z ich słabości choćby do substancji psychoaktywnych. Jako, że rzecz dzieje się w Warszawie to często trudno nie zauważyć w postaciach nawiązania do prawdziwych, realnych postaci. Choć nigdzie nie jest to powiedziane wprost, to nietrudno doszukać się podobieństw jeżeli tylko interesujemy się trochę tym światem. Biorąc pod uwagę sukces serialu aż dziwne, że nie doczekał się on następnych sezonów, choć może twórcy zaskoczą nas jeszcze kontynuacją.