Smoczy owoc. Jak smakuje i gdzie kupić?

0
(0)

Smoczy owoc, inaczej pitaja lub truskawkowa gruszka, to egzotyczny owoc pochodzący z Ameryki Południowej. Konsystencją przypomina kiwi, a jego smak jest dość specyficzny. Jak smakuje smoczy owoc? Ile kosztuje i gdzie można kupić pitaję? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Co to jest smoczy owoc?

Smoczy owoc to owoc kaktusa i pochodzi z Ameryki Południowej. Obecnie uprawiany jest głównie w Azji. Wyróżnia się trzy odmiany pitaji:

  • czerwona – ma czerwoną lub różową skórkę, a jej miąższ jest biały;
  • żółta – ma żółtą skórkę i biały miąższ;
  • pitaja z Kostaryki – ma czerwoną skórkę i czerwony miąższ.

Swą nazwę, smoczy owoc zawdzięcza budowie skórki z wystającymi listkami, które przypominają smocze łuski. Inna nazwa owocu, truskawkowa gruszka, związana jest z jego miąższem – po przekrojeniu pitaji widzimy miąższ (biały lub czerwony) z masą malutkich, czarnych nasion.

Jak smakuje smoczy owoc?

Smoczy owoc można jeść jak kwi, czyli przekroić go na pół i wybrać miąższ łyżeczką. Dojrzała pitaja ma gładką i miękką skórkę, z której wyrastają sztywne, zielone listki, miąższ zaś jest mięsisty i jędrny. Skórka jest niejadalna, ale można ją użyć do dekoracji. Niedojrzały owoc ma skórkę twardą, a przejrzały pokryty jest czarnymi plamami i ma pożółkłe oraz zwiędłe listki.

Owoc w smaku jest kwaskowaty lub delikatnie mdły, czasem odczuwalne są słodkie akcenty. Z tego też powodu pitaji raczej nie je się samej, za to jest ona doskonałym dodatkiem do soków, naparów, wina czy herbaty. Nadaje się również jako dodatek do lodów, tortów, kremów oraz musów. Można go także dodawać do sałatki.

Smoczy owoc – cena i gdzie kupić?

Smoczy owoc można kupić w popularnych dyskontach, m.in. w Biedronce, Lidlu, Kauflandzie czy Tesco, przy czym pitaja dostępna jest zwykle w niewielkich ilościach. Przed jej zakupem warto sprawdzić, czy jest odpowiednio dojrzała. Spożywanie niedojrzałego lub starego owocu może spowodować ból żołądka, lub inne dolegliwości.

Owoc nie należy do najtańszych, za 1 kg pitaji trzeba zapłacić ok. 12 zł. Smoczy owoc dostępny jest też w proszku – cena takiego produktu waha się od 15 do ok. 35 zł za 100 g.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł