Sprawdź, ile kalorii mają jabłka. Czy są dobrym wyborem na diecie?

0
(0)

Jabłko kojarzy się zapewne nie tylko nam z nastolatką, która właśnie przeszła na dietę i jej śniadaniem staje się ten oto pojedynczy owoc i szklanka wody. O ile nie trzeba już chyba nikomu tłumaczyć, dlaczego jest to irracjonalny i niebezpieczny pomysł, to czy zastanawialiście się kiedyś tak naprawdę ile kalorii mają jabłka? Ci, którzy liczą skrupulatnie kalorie w diecie zapewne tak. Są też Ci, którzy do dziennego zapotrzebowania kalorycznego nie wliczają owoców i warzyw. Są również Ci, którzy jedzą zupełnie intuicyjnie i nie liczą kalorii w ogóle. Zbadajmy dziś, ile kalorii mają jabłka w różnych odsłonach. 

Ile kalorii mają jabłka surowe?

Ze względu na znaczne różnice w wielkości tego owocu zależne od odmiany, ilość kalorii podamy na 100g jabłka. Tak więc surowy owoc w 100g zawiera około 52 kcal. Dla tych, którym nie zależy jednak na jubilerskiej dokładności a tylko orientacyjnych wartościach podamy przybliżone ilości kalorii. W małym jabłku będzie więc około 35 kcal, w średnim około 60 kcal a w dużym- 90 kcal. 

Ile kalorii mają jabłka pieczone?

W przypadku pieczonego wariantu tego owocu ilość kalorii znacznie wzrasta. W tym wypadku w 100g produktu mamy już 93 kcal. To o 40 kcal więcej niż w przypadku surowego owocu. O ile nie wydaje się to dużo w przypadku zwykłego porównania jabłka do jabłka, tak w momencie wliczania takiego wariantu do zapotrzebowania kalorycznego może już zrobić sporą różnicę i zdecydowanie trzeba uwzględnić w takim wypadku formę obróbki termicznej. 

Ile kalorii mają jabłka gotowane?

Choć jabłka gotowane są zdecydowanie rzadko spotykanym zjawiskiem, to dla skrupulatności podajemy- w 100g produktu zawierają około 55 kcal. To praktycznie znikoma różnica w porównaniu do ich surowej postaci.

Ile kalorii mają jabłka suszone?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że suszone jabłka zawierają w 100g produktu aż 5 razy więcej kalorii niż surowe, czyli około 250 kcal. To ważne ze względu na to, że często w takiej formie polecane są jako zamiennik chipsów czy po prostu zdrowa przekąska. Owszem- jest to zdrowsza alternatywa dla chipsów czy słodyczy. Nie znaczy to jednak, że mniej kaloryczna. Zdrowotność a kaloryczność to dwie różne rzeczy, więc jeśli ilość kalorii w naszej diecie powinna się zgadzać to musimy uważać na tego typu niespodzianki. Co prawda wydaje się to logiczne- suszone jabłko zmniejsza objętość właśnie około 5-krotnie przez wyzbycie się wody. Czasem można jednak w biegu nie pomyśleć o tym w ten sposób, zadziałać intuicyjnie i nagle bilans kaloryczny przestanie się zgadzać.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł