Sprawdzamy: kebab kalorie! Czy warto go jeść na diecie?

0
(0)

Nie bez powodu mówi się, że ze wszystkich niezdrowych fast foodów kebab jest najzdrowszy! Jeśli jesteś na diecie i wytrwale liczysz kalorie, to przy chęci sięgnięcia po coś niezdrowego, kebab będzie najlepszym wyborem. Oczywiście nie znaczy to, że jest zupełnie pozbawiony kalorii – wręcz przeciwnie, ma ich mnóstwo! Jednocześnie w zestawieniu z takimi konkurentami jak pizza, burger czy frytki, wypada naprawdę nieźle.

Ile kalorii ma kebab?

Wyliczenie kalorii kebaba robi się dzisiaj poprzez uśrednienie jego składników. Wszyscy wiemy, że kebaby są różne, mają różną ilość dodatków, a często nawet serwowane do ich wnętrza sosy są całkiem inne w poszczególnych miejscach. Niektóre bary z kebabem już dziś podają klientom szczegółową rozpiskę kaloryczną ich produktów, co sprawia, że nie trzeba się liczeniem zajmować samemu, ale w przypadku tych, które tego nie robią, pozostaje jedynie uśrednienie ich kaloryczności w oparciu o skład standardowego kebaba.

  • Kebab kalorie – w wersji klasycznej to przy założeniu, że jedno danie waży ok 450 gram – 875 kalorii! Specjaliści zaznaczają tu, że na każde 100 gram takiego posiłku trzeba się liczyć z kaloriami rzędu 195 kcal. Stąd też uśrednione określenie, że jedna sztuka ma ich około 875.

Ciekawostką jest to, że w bardzo prosty sposób można przyciąć kaloryczność w tym fast foodzie, poprzez pozbycie się lub niezjedzenie kilku jego części. Bez bułki, w przypadku gdy zjadamy tylko środek, ilość kcal się zmniejszy, podobnie jeśli oszczędzimy sobie majonezowych sosów czy dołączonych do porcji extra frytek. Z jednej strony jest to dość kosmetyczne zminimalizowanie kaloryczności kebaba, ale z drugiej lepszy rydz niż nic! Wiele osób, że „zjeść ciastko i mieć ciastko” decyduje się np. na zamówienie kebaba na talerzu, bez wysoce kalorycznego pieczywa, albo od razu przed przygotowaniem prosi o niedodawanie sosów.

Bez bułki i sosów standardowy kebab ważący 450 gram będzie miał około 500-600 kalorii, a to już znacząca różnica w porównaniu z wyjściowym 875.

  • Kebab z frytkami to ponad 1000 do 1100 kcal, więc przy założeniu bycia na diecie, lepiej po niego nie sięgać.
  • Kebab w tortilli zamiast klasycznej bułki: 800 do 900 kcal.

Warto pamiętać, że przygotowanie kebaba to również szereg kruczków i „kreatywnych” pomysłów, jakie mogą wykorzystywać miejsca, w których się je robi. Tym samym sprytny sprzedawca może podbić wysokość kalorii w posiłku, wykorzystując tłustsze oleje czy tak przyrządzane warzywa, które ostatecznie podniosą smak dania, ale i zrobią z niego kaloryczną bombę.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł