Stłuczka auta w leasingu. Co zrobić?

0
(0)

Interesuje cię leasing samochodu używanego, dlatego szukasz informacji związanych z użytkowaniem takiego auta? Sprawdź, jak należy postępować w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia leasingowanego pojazdu na skutek zdarzenia drogowego. Wbrew pozorom, takie sytuacje mają miejsce dość często. Warto być na to przygotowanym.

Leasing samochodu używanego jest równie popularną opcją jak leasing pojazdów fabrycznie nowych. W obu przypadkach istota finansowania pozostaje bez zmian, podobnie jak kwestia własności auta. Leasingobiorca jest wyłącznie użytkownikiem pojazdu, który – zgodnie z obowiązującą umową – odpowiada za stan samochodu. Jest to szczególnie ważne w obliczu ewentualnego uszkodzenia auta na skutek stłuczki.

Leasing samochodu używanego a ubezpieczenie komunikacyjne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Natomiast polisa AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Nie ma przy tym znaczenia, w jaki sposób został sfinansowany zakup auta.

W związku z tym, że pojazd leasingowany jest własnością firmy leasingowej i stanowi przedmiot umowy leasingowej, pojazd taki musi również być ubezpieczony w zakresie AC, na wypadek kradzieży lub szkody całkowitej.  Leasing samochodu używanego tak więc wcale nie zwalnia z obowiązku wykupienia ubezpieczenia. Co ważne, w tym przypadku zwykle nie można ograniczać się wyłącznie do ubezpieczenia OC – leasingodawca najczęściej wymaga rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej o ubezpieczenie autocasco (AC). Jest to zrozumiałe – chce mieć bowiem dodatkowe zabezpieczenie w razie wystąpienia szkody częściowej lub całkowitej na finansowanym pojeździe.

Uwaga! Chociaż leasingobiorca jest tylko użytkownikiem samochodu, to najczęściej na nim spoczywa konieczność wykupienia ubezpieczenia OC i AC. Mimo że wiąże się to z dodatkowym kosztem, w rzeczywistości takie polisy zapewniają duże poczucie bezpieczeństwa oraz odciążają finansowo w razie stłuczki, wypadku lub innego zdarzenia.

Stłuczka leasingowanego samochodu – jak postępować krok po kroku?

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do stłuczki. Na szczęście dzięki polisie komunikacyjnej, można szybko doprowadzić auto do stanu pierwotnego. Warto jednak mieć świadomość, że gdy uszkodzeniu ulega auto leasingowane, formalności związane z likwidacją szkody nieco różnią się od standardowej procedury.

  1. Poinformuj leasingodawcę o szkodzie

Gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, niezależnie od tego, kto jest jego sprawcą, trzeba poinformować o tym zajściu leasingodawcę jako właściciel auta.

  1. Zgłoś szkodę ubezpieczycielowi

W towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym leasingowany pojazd ma wykupioną polisę, widniejesz jako użytkownik auta. Jesteś zatem osobą upoważnioną do zgłoszenia szkody. Jak tego dokonać? Wszystko zależy od ubezpieczyciela – najszybciej zrobisz to poprzez wypełnienie formularza online.

  1. Czekaj na likwidację szkody

Po zgłoszeniu szkody nie pozostaje c nic innego jak czekać na jej likwidację. To, ile potrwa, zależy od rozległości uszkodzeń, a także dostępu do części zamiennych oraz dyspozycyjności warsztatu samochodowego. Kiedy auto będzie gotowe do odbioru, wówczas zostaniesz o tym poinformowany.

Leasing samochodu używanego a stłuczka – kto otrzymuje środki na naprawę?

Jeśli chodzi o leasing samochodu używanego, umowa ubezpieczeniowa najczęściej obejmuje wariant warsztatowy polisy AC. Oznacza to, że szkoda naprawiana jest w warsztacie, zaś ubezpieczyciel rozlicza się z serwisem bezpośrednio. W tym przypadku ani leasingobiorca, ani leasingodawca nie otrzymują fizycznie środków. Wyjątek może stanowić sytuacja, kiedy są opóźnienia w spłacie rat. Wówczas leasingodawca może wskazać ubezpieczycielowi swój rachunek bankowy, na który ma wypłacić odszkodowanie. Natomiast leasingobiorca będzie zobowiązany do naprawy pojazdu we własnym zakresie.

Leasing samochodu używanego z umową serwisową – czy to się opłaca?

Jeśli rozważasz leasing samochodu używanego, pomyśl o finansowaniu z umową serwisową. Na czym to polega? Przykładowo, jeśli wybierzesz Leasing niższych rat KINTO ONE z serwisem dostępny w Toyota Leasing, podpisujesz jednocześnie umowę serwisową. Może ona obejmować m.in. likwidację szkód, pomoc w przypadku losowych sytuacji na drodze, dostarczenie pojazdu zastępczego. Dzięki temu nie musisz martwić się o wiele kwestii, gdy dojdzie do stłuczki.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł