Tatuaż Husaria – skąd wziął się ten motyw?

1.5
(2)

Ciężko mówić o modzie na patriotyzm, ponieważ wielu nadgorliwych zarzuci nam, że patriotą się jest lub nie. Nie da się jednak nie zauważyć, że w pewnym momencie temat ten zyskał na popularności a na ulicach zaczęły być widoczne ubrania i dodatki w tym klimacie. Zwłaszcza wśród młodych mężczyzn wzrosło przywiązanie do ojczyzny i historii a w odpowiedzi na to szybko pojawiły się marki oferujące odzież patriotyczną jak Red Is Bad czy Militaria. W tym czasie również wzrosła popularność tatuaży z motywem patriotycznym. Co prawda na ten sposób wyrażenia przywiązania do ojczyzny decydowali się już raczej bardziej zagorzali patrioci, jednak skala była na tyle duża, że nie dało się tego nie zauważyć. Najpopularniejszymi motywami była Polska Walcząca czy też obraz Małego Powstańca. W pewnym momencie na wzorach zaczęła się niezwykle często pojawiać Husaria. Dlaczego akurat ona? 

Tatuaż Husaria- skąd pomysł?

Trzeba zacząć od tego, czym była właściwie Husaria. O ile dla fanatyków i zagorzałych patriotów nie do pomyślenia jest, by Polak tego nie wiedział o tyle my jesteśmy w stanie zrozumieć, że każdy musi interesować się wszystkim. Zwłaszcza jeśli od lat szkolnych minęło kilka lat. Husaria była ciężką jazdą Rzeczypospolitej. Charakterystycznym elementem były skrzydła przymocowane do zbroi, które bardzo chętnie są właśnie podkreślane we wzorach tatuaży. Husaria była niezwykle skuteczna, dzięki czemu stała się dumą narodu. To właśnie dlatego jej motyw jest tak chętnie wykorzystywany- jest symbolem niezwyciężenia i dumą narodu. Dodatkowo formacja ta była niezwykle charakterystyczna i w żadnych innych armiach nie miała swojego odpowiednika. To sprawiło, że obraz żołnierza ze skrzydłami od razu kojarzy się z Polakiem. 

Tatuaż Husaria- patriotyczna moda. 

Nie chcemy zarzucać nikomu pozoranctwa, lecz o ile tatuaż z motywem Husarii u pasjonata historii nie budził w nikim zdziwienia o tyle wraz z przyjściem, nie bójmy się użyć tego stwierdzenia- mody, trochę zmalał jego majestat. Nie dość, że sam motyw Husarii można było znaleźć u wielu ludzi niezwiązanych raczej absolutnie z historią a patriotami byli odkąd pojawiły się marki odzieżowe, to jeszcze duża część prac na ich ciałach była zwyczajnymi plagiatami. Te same wzory przewijały się nieustannie na stronach internetowych a potem pojawiały się na skórze. Oczywiście nie wszyscy posiadają je ze względu na modę, nie możemy przecież uogólniać. Nie da się jednak nie zauważyć, że wzór ten stracił na pierwotnym respekcie w przypływie mody na patriotyzm. 

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 1.5 / 5. Liczba głosów 2

Bądź pierwszy i oceń artykuł